​Baseball naučí děti rozhodnosti, nebudou loutky, tvrdí Jan Drábek

Na orla běžně jen tak nenarazíte, v Praze jich každopádně sídlí pořádné hejno. Alespoň tedy těch baseballových. Tým Eagles Praha oslavil na konci dubna 35 let své existence a chce se i dál držet mezi těmi nejlepšími. O činnosti klubu a vhodnosti baseballu pro děti jsme mluvili s Janem Drábkem, hrdě oblečeným v týmových zelenobílých barvách. Bývalý český reprezentant dnes v Eagles Praha trénuje nejmenší baseballisty.

Vidím tady všude okolo mikiny a kšiltovky Eagles. Vypadá to, že tenhle klub je pojem...

O tom to je, aby lidi bylo hrdí tohle oblečení nosit. Eagles byli odjakživa ikona českého baseballu. V poslední době jsme byli zbrzdění břemenem rozsáhlého areálu, který je největší ve střední Evropě. Je to sice pěkné vlastnit, ale finančně dost náročné a trochu to jde na vrub sportovní aktivitě. V minulosti jsme patřili ke špičce a už tři roky pracujeme na tom, abychom se na vrchol vrátili.

V čem je baseball dobrý pro děti, které by chtěly sportovat?

V baseballu může vyniknout každý. Když je dítě obézní, může dál pálit a nemusí tak dobře běhat. Když to bude naopak rychlý atlet, nemusí dobře odpalovat, protože všechno doběhne. Hlavní je tedy mít chuť do sportu a být aktivní - tak trochu lump.

Baseball má dost složitá pravidla, je hodně náročný na přemýšlení?

Neřekl bych na přemýšlení, spíše na rychlé rozhodování. Baseball je skvělý v tom, že je to druh života. Zní to možná trochu nábožensky, ale není to jenom tupý sport. Neustále přichází nové situace, takže my děti učíme, aby nebyly loutky a rychle se samy rozhodovaly i v běžném životě.

Proč by děti měly začínat s baseballem právě u vás?

Samotné jméno Eagles je značka už 35 let. Máme velký areál a snažíme se pro děti připravit takový program, aby byly úspěšné a připravené na život. Další věc je, že máme dobré spojení se zahraničím, takže přes nás se dá dostat i do Ameriky. Hráči už od třinácti let se mohou zúčastnit turnajů ve Spojených státech, což je obrovské lákadlo. Po ukončení střední školy pak můžou jít hrát baseball přes stipendium na americkou univerzitu.

Kam se potom hráč až může dostat? Jaká je nejvyšší meta?

Amerika, MLB... To je nejlepší liga na světě. I z České republiky odjíždějí hráči na kempy do Holandska nebo Itálie a tam se vybere hrstka, která jede do Ameriky. Ale do samotné MLB se zatím žádný Čech ani čistý Evropan nedostal, měli jsme zatím pár kluků ve farmářských klubech. Já osobně jsem hrál v Holandsku, kde je nejlepší liga v Evropě.

Jaké jsou v České republice aktuálně možnosti pro baseball?

Diametrálně se to oproti minulosti změnilo, nicméně pořád je to amatérský sport. V tom se odráží, kolik peněz do baseballu teče a jaká je hráčská základna. Samozřejmě tenhle sport neláká tolik jako fotbal nebo hokej. Zájem ale roste, protože hra se zrychlila a snažíme se taky dělat spoustu atraktivních doprovodných akcí pro děti.

Dá se český baseball vůbec srovnávat s tím americkým?

Myslím si, že jsme se konečně dostali na dostřel. Oni mají ale neuvěřitelnou výhodu v tom, že hrají celý rok, kdežto my hrajeme šest měsíců v roce a zbytek jsme zavření v tělocvičně. To je jako kdybyste hokejistovi na půl roku sebrali led. Proto je na tom v Evropě hodně dobře právě Holandsko, protože můžou v zimě jezdit trénovat třeba na Antily.

Mluví se o tom, že baseball možná bude na olympiádě v Tokiu. Co by to pro pro Českou republiku znamenalo?

Tohle by českému baseballu hodně pomohlo. Myslím, že bychom měli šanci se tam probojovat, už teď se pro to dělá hodně. Momentálně se pohybujeme mezi čtyřmi nejlepšími týmy v Evropě. Účastí na olympiádě by přišly neuvěřitelné peníze a profesionalizace. To byl hlavní rozjezd baseballu v Holandsku - oni se v roce 1996 dostali na olympiádu a pak už to jelo.

Láká vás vyzkoušet si baseballový trénink? Najděte si na naší mapě nejbližší klub.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner