​​Český bikros vychovává mistry světa. Kolik stojí jeho trénink?

Cyklistika jako sport je pro malé děti poměrně jednotvárná. Ale pak je tu jedno odvětví, které naopak vzbuzuje nadšení už u těch nejmenších. Jde o rychlost, soupeření a hlavně technické hraní si s kolem, ve kterém patřili Češi vždy k těm nejlepším na světě. Vždyť třeba Zdeněk Štybar se stal mistrem světa v bikrosu v osmi letech! Kolik stojí bikrosová příprava a jak je časově náročná?

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Bikros

Bikros je individuální sport, stačí mít v blízkosti tréninkovou dráhu. Při závodě jde o dráhu dlouhou zhruba 400 metrů a je na malé ploše. Už z toho je patrné, že v tréninku půjde hlavně o výbušnost , rychlost a techniku.

Kolik vás bude stát bikrosová příprava?

Začněme kolem. V případě bikrosového speciálu si připravte alespoň 10 000 Kč, ale není problém utratit dvojnásobek. Výhodou je, že děti stejně kolo potřebují, takže stačí šikovně vybrat. Na bikros jsou dále třeba dobré boty, dlouhé kalhoty a dres s dlouhým rukávem. Na čem si však dejte záležet, to je přilba. Ta by měla být určitě integrální a pro děti bude stát okolo 2000 Kč – nešetřete na ní, pády jsou v bikrosu běžné. Pokud půjde o organizovaný trénink, připravte si 500-2000 Kč ještě na členské příspěvky v oddílu.

Děti od 4-10 let se připravují pod vedením trenéra obvykle dvakrát týdně, na trati stráví hodinu a půl. Ve věku 10-13 let je to čtyřikrát týdně a ti starší tráví na kole prakticky každý den. K tomu připočítejte závody a případná soustředění.

„Bez vážnějšího zaujetí, jen díky talentu, se dá jezdit BMX maximálně do čtrnácti let. Pak už se musí jezdec rozhodnout, zda chce pokračovat s opravdu těžkým tréninkem, přejít jinam, případně skončit úplně,“ připomíná Karel Mařák, garant bikrosu v rámci Českého svazu cyklistiky, že za úspěchy v bikrosu nestojí jen trénink na kole, ale také hodiny strávené v posilovně.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner