​​Další inspirace z Ria de Janeiro. Co zkusit skif?

Ondřej Synek a Mirka Topinková-Knapková. Chtějí být vaše děti jako čeští elitní skifaři? Pak společně sledujte jejich olympijské snažení, které by podle předpokladů veslařských expertů mělo být korunováno medailí, a hned potom si najděte loděnici, ve které začnete objevovat krásy nesmírně náročného sportu.

Sobota 13. srpna v 15:20. To je údaj, který měla v hlavě obhájkyně olympijského zlata Mirka Topinková-Knapková. V semifinále však skončila smolně čtvrtá a do finálového závodu nepostoupila.

Ondřej Synek je historicky prvním českým mistrem světa ve skifu, na olympiádách v Pekingu a Londýně byl shodně stříbrný. I on si už dlouho dopředu vyznačil v kalendáři zítřejší den. Jen jeho finálová jízda je na pořadu už v 15 hodin.

Oba dva patří mezi absolutní špičku a Rio de Janeiro znamená vrchol jejich kariéry. V případě Mirky Topinkové-Knapkové šlo sice o hořký zážitek, ale to nic nemění na tom, že jsou po celou dobu více než důstojnými pokračovateli české veslařské tradice.

Čtěte rozhovor s Mirkou Topinkovou-Knapkovou.

Pokud jste sledovali jejich semifinálové snažení, zkuste si představit, jaká práce je za jejich výkony schovaná. Veslování totiž patří mezi fyzicky velmi náročné sporty. Na druhou stranu nabízí skvělé zážitky i těm, kteří se nedostanou mezi nejlepší. Nabízí partu lidí, kteří se už jenom kvůli vynaložené dřině respektují a povzbuzují.

Čtěte příběh olympijských medailistů bratrů Svojanovských.

„Trenéři se snaží, aby děti byly všestranné. Nemá smysl se úzce specializovat už v dětském věku, tam je důležité, aby se rozvinuly všestrannost, koordinace, rovnováha. Takže většinou přes zimu mají děti různé překážkové dráhy, v tělocvičnách hrají hry, učí se na trenažéru. Na vodě jezdí veslařské tréninky, ale taky se hodně snaží sžít s lodí. Dělaly třeba různé kliky na lodi, což mi přišlo neuvěřitelné, protože sama bych s tím měla problém. Ale jde o to, aby získaly na lodi rovnováhu, aby se nebály, když budou vlny, aby se sžily s vodou a lodí. Hrubou sílu a fyzičku může člověk natrénovat v pozdějším věku, ale mezi deseti a třinácti lety se nejlépe rozvíjí motorika a děti se všechno rychle učí. Naučí se techniku a správné provedení záběru. Když to potom umějí, přidají k tomu sílu a fyzičku, se kterými se technika skloubí, pak se výsledky dělají skoro samy,“ popisuje Mirka Topinková-Knapková první nováčkovské měsíce v jejím domovském klubu VK Slavia.

Čtěte reportáž o VK Slavia - klubu, který se chlubí rodinným prostředím.

Bavilo by také vaše dítě veslování? Co mu v tom brání? Najděte si nejbližší veslařský oddíl!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner