​​Děti a mráz. Teplé oblečení a omezení doby pobytu venku

Zima se vším všudy, to není jen sníh, ale také často nepříjemný mráz. Na co si dát pozor při sportování s dětmi?

Pro předškoláky platí hranice minus pěti stupňů Celsia.

Pro malé školáky pak hranice minus deseti stupňů Celsia.

To jsou podle pediatrů hodnoty, kdy je už třeba začít brát mrazivé počasí na vědomí a nejen sportování, ale i samotný pobyt venku omezit na řádově desítky minut. Hodnoty jsou však orientační, protože stejně tak důležitá je vlhkost vzduchu, která účinky mrazu pocitově zhoršuje.

Vytrvalé mrazy svědčí běžkování, sjezdovkám i bruslení. Byla by chyba nevyrazit ven do přírody, ale u malých dětí raději pozorně sledujte hodnoty na venkovním teploměru. Samozřejmostí je pak krémování obličeje, omezení častých přechodů z vyhřátých místností do mrazu a vrstvení oblečení, v případě, že se mráz blíží hraničním teplotám pro danou věkovou kategorii, přidejte další vrstvu. A pozor na omrzliny! Ty jsou totiž u dětí mnohem častější, než by se mohlo zdát. Stačí, pokud děti dýchají přes šálu a ta se jim orosí.

Při fyzické aktivitě dávejte pozor právě na dýchání. Mrazivý vzduch snadno způsobí onemocnění horních cest dýchacích. Třeba čeští biatlonisté na to mají trik v podobě speciálních masek s membránami, kdy dýchají skrz trubičku, která jim vdechovaný vzduch ohřívá. Jde to ale i bez pomůcek, stačí dětem zdůrazňovat nádechy nosem.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner