Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím

Dlouhé nože a fyzička. To jsou zbraně rychlobruslařů ze Skutče


​Martina Sáblíková. Vzor dětí z rychlobruslařského klubu ve Skutči je jasný. Devětadvacetiletá trojnásobná olympijská vítězka pochází z nedalekého Žďáru nad Sázavou a stejně jako oni to neměla ve svých začátcích úplně jednoduché.

Martina Sáblíková je fenomén. Dokázala prošlapat cestu mnoha dětem, které už vidí rychlobruslení v jiné perspektivě. „Kromě úspěchů ale hlavně chceme, aby děti přirozeně sportovaly, ke sportu se vracely a měly z něj radost,“ upozorňuje předseda RK Skuteč Roman Vodička.

Ve Skutči se dětem dostane toho nejlepšího rychlobruslařského know how. V zimní sezoně trénují na hokejových stadionech převážně bruslařskou techniku, k tomu se přidává možnost posilovny. A pak samozřejmě nezbytná soustředění na rychlobruslařských oválech v Polsku a Německu.

Rychlobruslení je podle slov Romana Vodičky krásný sport založený na ladném pohybu, obvykle přitahuje děti, které si libují právě v rychlosti. Ve Skutči je však stejnou měrou připravují i na in-line bruslení.

Do přípravy patří protahování, posilování a technika. Plus nácviky startů i oblíbená jízda „na prkně“, na kterém se trénuje skluz. Hodně se také běhá a jezdí na kole. Rychlobruslení je založené na fyzické kondici, proto se na ní tolik pracuje. „Snažíme se kondici zvedat třeba i tím, že děláme atletiku. Možná i to je důvod, proč začít dělat rychlobruslení, protože fyzická kondice je u nás opravdu důležitá,“ zmiňuje Roman Vodička obecnou špatnou připravenost dětí.

Ve Skutči trénují a závodí děti už od předškolního věku, členskou základnu pak tvoří převážně mládež. Ti všichni mají šanci závodit nejen v rámci České republiky, ale dostanou se na starty i v zahraničí, obvykle právě v Německu, Polsku nebo v Itálii.

A přestože v Česku chybí ovály pro rychlobruslení na dlouhé trati, díky příběhu Martiny Sáblíkové i děti ve Skutči vidí, že jejich snaha má smysl.

Najděte si na Sportu v okolí nejbližší oddíl rychlobruslení.

CzechTeam

Další novinky

Sazka
ČOV

Sport v okolí je společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru. Je to největší veřejná databáze sportovních klubů a sportovišť. Pomáhá rodičům i široké veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Další partneři

ČUS

ČUS

MŠMT

Česko sportuje

Sazka Olympijský víceboj