​Fotbal a florbal. Kolik stojí sportování dětí?

Fotbal a florbal. Dva populární a masově rozšířené sporty. Tipnete si, jak finančně náročný bude jejich trénink? Netipujte, my to víme.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Fotbal

Fotbal je vůbec nejrozšířenější sport na planetě, do míče se prostě kope úplně všude. Jedním z důvodů je jeho nenáročnost, k fotbalu přece potřebujete jen míč. Místo branky stačí dva kameny, a když nejsou boty, dá se hrát i na boso. Jak to ale vypadá v České republice, když váš potomek zatouží po skutečném tréninku a zápasech?

Základem je standardní sportovní oblečení – teplákovou soupravu pořídíte za 800-1000 Kč, tričko za 200 Kč, kraťasy za 300 Kč. K tomu přidejte kopačky za 500-800 Kč, stulpny za 150-200 Kč a pak samozřejmě míč. Na ten si připravte 200-400 Kč. Ve všech případech samozřejmě platí, že pokud sáhnete po značkovém zboží, připravte si násobky uvedených částek. Dětské kopačky pak mohou klidně stát přes 3000 Kč.

Kromě základní investice do vybavení je třeba počítat s oddílovými poplatky – 1000-2500 Kč na čtvrtletí. Roční registrace FAČR stojí 100 Kč a turnajové poplatky pak 100-200 Kč za turnaj.

Ti nejmladší trénují dvakrát týdně, na hřišti jsou přibližně hodinu a půl. Ve věku od sedmi do deseti let se přidává trénink navíc, od jedenácti let jsou už čtyři. K časové náročnosti připočítejte víkendové turnaje.

Do fotbalu můžete přijít v každém věku. Je pravda, že čím dříve začnete pod odborným vedením, tím více výhod to s sebou nese, ale nikde není psáno, že když bude dítě od pěti let kopat za Spartu, tak z něj vyroste výborný hráč. Klidně se může stát, že kluk bude hrát do 14 let někde na venkově, teprve pak přijde do Sparty a za tři roky je nejlepším dorostencem,“ tvrdí bývalý fotbalový trenér Josef Pešice.

Florbal

Česká florbalová unie sice vznikla až v roce 1992, ale i tak stihla nastartovat nečekaný boom. Dnes se hraje florbal v devíti výkonnostních ligách, vzniklo více než 450 oddílů a ligové soutěže hraje přes 2000 družstev. Platí stále, že florbal je levnou alternativou ledního hokeje?

Budete muset koupit sálovou obuv – ta vyjde na 500-1500 Kč. Široké rozmezí je jako obvykle dané kvalitou i značkou. Pak potřebujete kraťasy za cca 300 Kč a triko za cca 500 Kč. Florbalová hokejka stojí do 1000 Kč, míčky jsou k dispozici v oddílech.

Příspěvky jsou cca 5000 Kč na rok, výhoda je, že jsou v nich obvykle zahrnuté i poplatky za turnaje.

Časová náročnost je podobná té u fotbalu. Děti ve věku 5-7 let trénují dvakrát týdně, ve věku 8-13 let třikrát týdně a od 14 let čtyřikrát týdně. Trénink trvá přibližně hodinu a půl a jeho součástí jsou i jiné aktivity než jen florbal.

Florbal vás začne bavit v okamžiku, kdy ho začnete hrát. Nemusíte se učit driblovat nebo odbíjet. Jediné, co potřebujete, jsou věci na tělocvik, půjčit si florbalku a pak už jen běháte, hrajete a jste schopný dát během jednoho tréninku gól. To je věc, která vás uspokojí,“ láká trenér juniorské reprezentace Jiří Jakoubek.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner