​​Judo, tenis a vodní slalom. Kolik vás bude stát sportování dětí?

Zvažujete finanční náročnost sportu, kterému se chtějí vaše děti věnovat? Pomůžeme vám se ve spleti různých poplatků a částek za vybavení zorientovat. Na kolik třeba přijdou sporty, ve kterých zatím získali Češi v Riu de Janeiro olympijské medaile – judo, tenis a vodní slalom?

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Judo

Pokud se chcete vydat cestou olympijského vítěze Lukáše Krpálka, připravte se na následující výdaje.

Kimono s páskem vás vyjde přibližně na 1000 Kč. Dalších 2500 Kč může stát klubová souprava. Oddílové příspěvky jsou do výše 5000 Kč a oddílová soustředění vyjdou na další 2000 Kč.

A časová náročnost?

Děti do třinácti let mají standardně dva tréninky týdně, ty starší míří do tělocvičny čtyřikrát až pětkrát týdně.

Judu se v republice věnuje přes deset tisíc lidí, z toho mládežnické kategorie tvoří přibližně sedmdesát procent. Když budou chtít rodiče přihlásit své dítě na judo, je samozřejmě lepší vybrat oddíl s dlouholetou tradicí a výsledky. Ale je jasné, že to vždy nejde. Drtivá většina našich mládežnických trenérů působí na amatérské bázi a jen proto, že mají judo rádi a snaží se dětem předat to nejlepší, co umějí,“ tvrdí v knize Cesta ke sportu reprezentační trenér dorostu Jaroslav Švec.

Ví to i Unesco. Judo je vhodný sport pro děti.

Oddíly juda na Sportu v okolí.

Tenis

Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Lucie Hradecká, Barbora Strýcová a Lucie Šafářová. Ti všichni se vrací z olympiády v Riu s bronzovou medailí. A i když je olympijský tenis přece jen o něčem jiném než ten ryze profesionální, je to prostě motivace.

Tenisová raketa může stát 700 Kč, ale také 2000 Kč. Míčky jsou obvykle k dispozici v oddílech, ale pokud budete kupovat vlastní, vyjde jeden na dvacetikorunu. Oblečení pořídíte za 1000 Kč, obuv za 500 Kč. A oddílové příspěvky se pohybují mezi 2500 a 5000 Kč.

S časem je to poměrně náročné. Už děti mladší deseti let se objevují na kurtu dvakrát týdně, většinou na hodinu a půl. Od jedenácti let přibudou další dva tréninky a od šestnácti let je z tenisu každodenní záležitost.

Rodiče musí obětovat hodně osobního času – vozit dítě na tréninky, na zápasy. Musí si uvědomit, že křičením na dítě mu ve sportovních začátcích nepomáhají. Naopak mu tím ubližují, protože některé věci nelze uspěchat. Vše má vždycky určitý vývoj a často se stává, že kluci, kteří nebyli v žácích nebo v dorostu tak dobří, vyniknou až v dospělých,“ vzkazuje tenisová legenda Jan Kodeš.

Tenis. Napodobí vaše děti Kvitovou nebo Štěpánka?

Oddíly tenisu na Sportu v okolí.

Vodní slalom

Jiří Prskavec byl v Riu bronzový, čeští vodáci navíc vozí medaile z velkých akcí pravidelně. Kdo by neznal Štěpánku Hilgertovou nebo Lukáše Pollerta! Pokud to vaše děti táhne k vodě, je vodní slalom více než zajímavým sportem. Už jenom kvůli přátelské atmosféře, která v loděnicích panuje.

Starší kajak nebo kanoe budou stát mezi 5000 Kč a 7000 Kč. Většina oddílů však začátečníkům lodě půjčuje. Pokud zůstaneme u použitých věcí, tak pádlo stojí do 1000 Kč a špricka 300-500 Kč. Další vybavení už je lepší pořídit nové – neoprenové kalhoty představují částku 500-1100 Kč, nepromokavá bunda 500-2000 Kč, neoprenové botičky 200-500 Kč. K tomu ještě sportovní triko, což je otázka preferencí značky – může stát stokorunu, ale také 1000 Kč.

Oddílové příspěvky jsou 2000-3000 Kč, na týmových soustředěních se většinou platí cca 100 Kč za den jako stravné, zbylé náklady hradí oddíl.

Děti do 12 let mají týdně 3-4 tréninky, a to včetně suché přípravy. Za rok pak mají šest až osm víkendových závodů a dvě až čtyři vícedenní soustředění. U těch starších do patnácti let se časová náročnost zvyšuje: 4-6 dvouhodinových tréninků, 8-10 závodních víkendů a 4-6 soustředění.

Pokud chcete mít sebevědomé dítě, které se nebojí žádných překážek, tak ho dejte na divokou vodu. Kdo zvládne překážky dané vodním terénem, zvládne snáze i překážky v životě,“ tvrdí předseda Komise mládeže Českého svazu kanoistů Jiří Kratochvíl.

Bronz! Jiří Prskavec prodloužil medailovou šňůru vodních slalomářů.

Oddíly vodního slalomu na Sportu v okolí.

Zajímá vás finanční náročnost dalších sportů? Čtěte zde.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner