​Kolik stojí sport. Krasobruslení vyžaduje peníze i čas

Podle odborníků je potřeba začít s krasobruslením ještě v předškolním věku. Pokud vaše děti do této kategorie spadají a učaroval jim svět skoků a piruet, ukážeme vám, kolik vás budou krasobruslařské ambice stát.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Krasobruslení

Krasobruslení si nevybírá. Na led míří jak talentované holčičky, tak kluci, kteří chtějí pilovat především techniku bruslení, protože hokejoví trenéři na to nemají potřebnou kapacitu. Navíc se tvrdí, že chladný a vlhký vzduch, který se kolem ledu vyskytuje, má dobrý vliv na astmatiky a někteří lékaři právě z tohoto důvodu doporučují krasobruslení dětem, které se často potýkají s nemocemi dýchacích cest.

Je hned několik důvodů, proč se při výběru dětského sportu zaměřit právě na krasobruslení. Přestože nepatří zrovna mezi ty finančně i časově nenáročné sporty.

Začněme bruslemi. Pokud se spokojíte s těmi začátečnickými, nezruinují vás. Ty se dají pořídit za méně než 1000 Kč. Když stačit nebudou, mohou stát značkové brusle 4000 Kč a více. Pro první krůčky na ledě jsou přitom dostačující jakékoli klasické bílé šněrovací brusle se zoubky. Naopak se nedoporučují brusle s přezkami a „rostoucí“ brusle. Na trénink bude dítě potřebovat klasické sportovní oblečení, pro dívky i jednodušší šaty a legíny. Kostýmy na závody přijdou na 5000-6000 Kč.

U přípravky se obvykle platí kurzovné za lekci, bývá to 200 Kč. Samotné oddílové příspěvky pro starší členy oddílu jsou cca 3500 Kč měsíčně, další 2000 Kč měsíčně se platí jako poplatek za trenéra. Drahou záležitostí jsou i soustředění – ta tuzemská vycházejí na cca 9000 Kč včetně stravy, ubytování a tréninku, zahraniční pak klidně až 15 000 Kč.

Už šestileté děti by se měly krasobruslení věnovat třikrát až čtyřikrát týdně po dvou hodinách. Od jedenácti let pak jde o šest dvouhodinových tréninků týdně (včetně baletní přípravy a specifických tréninků mimo led).

„Nevýhodou krasobruslení je jednoznačně to, že se nejedná o nijak levnou zábavu. Rodiče zaplatí nejen za tréninky a sportovní vybavení, ale také za speciální kostýmy, které potřebuje například taková holčička ve věku dvanácti let na sezonu dva. Mnozí rodiče si řeknou, že když do toho dávají spoustu peněz a času, docela dobře tomu rozumí a jsou schopni dítěti radit sami. To není dobře,“ upozorňuje trenérka mládeže Barbora Kostková.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner