​Kolik stojí sport. Na kolik vás přijde atletika a badminton?

​Inspirovalo vás Rio de Janeiro? Zajímá vás, kolik stojí příprava budoucího olympijského šampiona? Pak vám v našem seriálu poradíme, jak finančně náročná je atletika a badminton.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Atletika

Český atletický svaz eviduje kolem 55 000 členů ve více než 270 oddílech a klubech po celé republice. Chcete, aby řady atletů rozšířilo i vaše dítě? Pak si připravte základní investici ve formě bot, trička a trenýrek. Právě to je kouzlo atletických začátků. Boty vás vyjdou na přibližně 1000 Kč, tričko na 500 Kč a trenýrky na 300 Kč. Pak už je třeba počítat jen s oddílovými poplatky, které se pohybují ve výši od 1000 do 2000 Kč ročně a startovné na závodech, které obvykle hradí oddíl.

Děti do deseti let míří na atletické tréninky dvakrát až třikrát týdně, obvykle na hodinu a půl. Ty starší pak trénují prakticky každý den.

Atletika je základem pro všechny sporty. V mládí nevědí rodiče ani dítě samotné, zda u sportu, kterému se věnuje, zůstanou. Ať už si vyberou jakýkoli sport, atletika je na samotném počátku určitě zapotřebí. Není finančně tak náročná, což se se sporty, jako jsou tenis, hokej nebo fotbal, nedá srovnat,“ tvrdí v knize Cesta ke sportu světová rekordmanka v běhu na 800 metrů a trenérka AC Čáslav Jarmila Kratochvílová.

Řecká vlajka nad hlavou. Jak si Šárka Kašpárková pomohla ke zlatu.

Badminton

Badminton = Petr Koukal. Dlouholetá rovnice už brzy platit nebude. V Riu de Janeiro se česká jednička rozloučila. Kdo se stane novým synonymem pro sportovní odvětví, ve kterém létá košíček rychlostí až 330 kilometrů v hodině?

Bude to ten, kterého neodradí vyšší náklady.

Je potřeba mít dvě rakety, cena se pohybuje od 1000 Kč do 4000 Kč. Za badmintonové košíčky utratíte 400-800 Kč měsíčně. Sálová obuv stojí 1500-2000 Kč, značkové trenýrky 500-800 Kč a značkové triko 500-1000 Kč. Tepláková souprava přijde na další 2000-3000 Kč. Co se týče oddílových příspěvků, připravte si 5000-10 000 Kč na sezonu. A k tomu další finance na startovné na turnajích. Na turnajích kategorie GPA je to 300 Kč, k tomu je třeba připočíst cestovné a ubytování.

Zajímá vás, jak je to s časovou náročností?

Děti do osmi let trénují dvakrát týdně jednu hodinu.

Děti do čtrnácti let jsou na kurtu až třikrát týdně a tréninky se prodlužují na hodinu a půl.

Dorostenci se připravují čtyřikrát až pětkrát týdně.

Ale ani to není všechno. Pokud se třeba dorostenec dostane na národní nebo dokonce mezinárodní úroveň, je třeba začít počítat s kvalitní regenerací, kompenzačním posilováním a celkovým zvýšením tréninkových jednotek.

„Badminton je velmi náročná hra po stránce fyzické i psychické a musí se člověku dostávat pod kůži pomalu. Na začátku je rozhodně lepší radovat se z pohybu, běhání a skákání. Pokud v tom budou děti dobré, mají šanci se badminton naučit,“ soudí Markéta Osičková, členka trenérsko-metodické komise Českého badmintonového svazu a trenérka mládeže TJ Astra Zahradní město.

Zajímá vás finanční náročnost dalších sportů? Čtěte zde.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner