​Kolik stojí sport. Na kolik vás přijde házená a moderní gymnastika?

Máte doma týmového hráče, nebo silného individualistu? V tom prvním případě určitě máte v hledáčku i házenou, v tom druhém by vašemu dítěti mohla vyhovovat moderní gymnastika. Ukážeme vám, jak finančně náročná bude příprava v obou zmiňovaných sportech.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Házená

První pravidla házené se objevila v roce 1906, a i když se v průběhu dalších desetileté experimentovalo hlavně s počtem hráčů na hřišti, patří mezi ta velmi jednoduchá a přirozená. Možná i proto je tak oblíbená.

Pro zahájení házenkářské kariéry bude potřeba triko a trenýrky nebo kraťasy. Triko na házenou pořídíte v rozmezí 100-300 Kč, kraťasy pak do 600 Kč. Házenkářské boty vyjdou na 1500-5000 Kč, ale ty nejsou v mládežnických kategoriích potřeba. Počítat je naopak třeba s oddílovými příspěvky, v Praze přispějete 3000-5000 Kč, ale v ostatních městech to bude už od 250 Kč. Svazová licence pak stojí podle věku dítěte až 500 Kč za rok, ti nejmladší však nic neplatí. K tomu všemu přidejte ještě jedno roční soustředění v přibližné ceně 2800 Kč za týden.

A časová náročnost? Děti do čtrnácti let mají dva až tři tréninky týdně, co se týče víkendů, může jich být házené věnováno pět, ale klidně také dvacet. Tady záleží na konkrétním klubu. Starší děti mají tři až čtyři devadesátiminutové tréninky týdně, k tomu deset až dvacet víkendů vyhrazených turnajům.

„Házená je rychlý sport, a proto by dítě mělo mít vrozený temperament, dravost, průbojnost, ale i dávku kolegiality,“ vzkazuje zájemcům Eva Menhartová, trenérka žákyň Handball Clubu Milevsko.

Házená jako hokej na suchu: rychlá a nápaditá hra

Moderní gymnastika

V tomto případě chlapci neuspějí. Švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha jsou náčiním náležejícím dívkám.

Tréninkový trikot pro nejmenší stojí kolem 500 Kč, ale ten závodní minimálně 3000 Kč. Švihadla jsou záležitostí od 300 Kč, obruče stojí 100 Kč, gymnastická obuv nejméně 300 Kč. Oddílové příspěvky znamenají přibližně 1000 Kč za měsíc.

Ty úplně nejmenší gymnastky budou trávit na tréninku jednou až dvakrát týdně devadesát minut. Od sedmi let to už ale bude čtyřikrát až šestkrát týdně po dvou a půl hodinách. U nadějných juniorek pak dokonce denně a to pět až šest hodin.

„Nikdy se nedá dopředu říci, která z dívek uspěje, a která nikoli. Některé typy jsou výraznější, ale nikam to nedotáhnou, jiné méně výrazné a přitom se vypracují. S každým rodičem hovoříme v tom smyslu, že je dobré vyčkat,“ popisuje gymnastickou praxi Blanka Mlejnková, předsedkyně Českého svazu moderní gymnastiky.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner