​Nezvyklý až exotický. Přesto šerm získává v Česku na popularitě

Pro někoho sport gentlemanů, pro jiného jen poskakování v bílých hadříkách. Šerm si svou cestu k nejoblíbenějším sportům v Česku teprve tvrdě prošlapává. V posledních letech ale jeho oblíbenost vzrostla a přichází čím dál vyšší počet nováčků.

Jedním z míst, kde s tímto sportem vaše děti můžou začít, je SC Šerm Praha v Letňanech. Největší šermířský klub s dlouholetou tradicí a také největší specializovanou šermírnou v republice.

I zde každým rokem noví šermíři přibývají. „Když jsem před šesti sedmi lety začínal, měli jsme čtyři nebo pět nováčků. Letos jich přišlo na začátku roku čtyřicet. Zbylo jich z toho sice pětadvacet, ale pořád je to několikanásobný přísun,“ pochvaluje si jeden z pěti trenérů a stále aktivní kordista Martin Čapek.

Za jeho zády v tu chvíli šermují úplní nováčci napojení na jednoduchý elektrický obvod. Když se jednomu podaří hrotem kordu soupeře zasáhnout, rozsvítí se zelená. Když naopak je zasažen, světlo zčervená.

A nakonec se červenají i tváře dětí. „Ačkoliv se to nezdá, fyzicky je to velmi náročný sport. Je to specifický pohyb. Člověk, který to vezme do ruky poprvé, a může to být i dospělý trénovaný člověk, je vždycky překvapený, jak je to náročné,“ vysvětluje Čapek.

Podle něj je nejlepší se šermem začínat ve věku kolem osmi let, kdy děti mají atletickou nebo gymnastickou průpravu. Kord do ruky, tedy jeho gumovou atrapu, dostávají nováčci do rukou už po pár trénincích.

„Dřív se prosazoval takový přístup, kdy se rok učily jen šermířské nohy. Pak se ale dost často stávalo, že to děti přestalo bavit. Proto nováčky se zbraní seznamujeme už tak brzy,“ vyjasňuje dvaatřicetiletý trenér, zároveň však zdůrazňuje, že ani v šermu to není dobré uspěchat. „Jakmile se základní šermířské nohy nenaučí, splete se jim to dohromady a už to moc nejde opravit,“ říká.

Dalším zlomovým bodem pro začínajícího šermíře jsou závody. „Děti z toho mají většinou respekt, bojí se na ty závody jít. Kolikrát se k tomu ani neodváží a po prázdninách se nevrátí, protože je to nebaví. Jakmile se na závod dostanou, přijdou a v drtivé většině jsou nadšení. Pak už u toho sportu většinou vydrží,“ tvrdí Čapek.

On sám se šermem začínal až ve čtrnácti letech. Původně vlastně ani šermovat nechtěl, hrál fotbal. Jednoho dne mu ale otec řekl: „Podívej se na ségru, ta vyhrála mistrovství republiky. Nechceš to taky zkusit?“

„Pro mě to bylo poskakování v bílých hadříkách, nic mi to neříkalo. Ale šel jsem to zkusit. Od začátku mě to bavilo, protože jsme tam s klukama hráli fotbal, který jsem uměl. Tak jsem tam chodil kvůli tomu fotbálku. Pak jsem vyhrál první závod a už to jelo,“ vzpomíná na své začátky Čapek.

Šerm nepatří k těm nejlevnějším sportům – pořízení veškeré výbavy stojí mezi 10 a 15 000 Kč. Ta ale poměrně dlouho vydrží, investice je to tedy dlouhodobějšího rázu a rozhodně se vrátí.

I šerm jako každý jiný sport totiž obohacuje. Ať už o zážitky, přátele nebo způsob, jakým šermíři na svět nahlíží. A teď nemáme na mysli koukání skrze mřížku v masce.

„Kdykoliv mám nějakou životní situaci, dokážu východisko z ní spojit se šermem,“ říká Čapek.

Jak se dostat jako šermíř na olympiádu? Čtěte rozhovor s kordistou Jiřím Beranem.

Máte letňanskou šermírnu trochu z ruky? Pak se podívejte na naši mapu a najděte si nejbližší klub, který se věnuje sportovnímu šermu.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner