​Příběhy top českých olympioniků: Kvůli zlatu Neumannové se padalo ze židle, Železný zase vyhrál třikrát v řadě

Když uspěli, bylo to, jako byste uspěli i vy. Jako byste ty poslední metry v Turíně dobíhali s Kateřinou Neumannovou, jako byste ten Železného hod absolvovali vy. Zavzpomínejte na naše nejlepší olympioniky a jejich příběhy.

Ladislav Vácha

Na olympiádách v letech 1924 a 1928 českoslovenští gymnasté doslova zářili. Celkem vybojovali jen těžko uvěřitelných 14 medailí.

Ladislav Vácha toho byl součástí. Nejprve si v Paříži vyšplhal pro bronz (zatímco jeho kolega Bedřich Šupčík slavil zlato) a stejný kov bral i v kruzích.

O čtyři roky později to už byl on, kdo z Čechoslováků na OH dirigoval medailový zisk. Na kruzích si vylepšil reputaci z Paříže na stříbro – to získal rovněž ve víceboji. Třešničkou pak bylo vytoužené zlato z bradel.

Medailové zisky a zásluhy pro československý sport však nebyly tím, co by v období 2. světové války nacistické politiky z Říše zajímalo.

Určující pro ně byl názor, potažmo loajalita s nastoleným režimem. A tu Vácha rozhodně neměl, ba naopak. Během války se zapojil do odboje a později za to pykal.

Byl gestapem mučen ve vězení a po propuštění z něj za svůj charakter zaplatil tím nejcennějším.

Svým životem.

Kateřina Neumannová

„Kateřina Neumannová vybojuje historicky první zlato pro Českou republiku v běžeckém lyžování! Je to pravda, vážení přátelé, je to pravda!“

Když tuto větu na olympiádě v Turíně v roce 2006 nikoliv říkal, ale křičel, třásl se Pavlu Čapkovi hlas. A jeho spolukomentátorka se zalykala smíchy. Diváci si domysleli: to jistě štěstím. Ale nebylo tomu tak. Pavel Čapek prý tehdy samým vzrušením spadl ze židle.

Není se čemu divit. Po tomto závodě muselo padat hodně věcí. Brady přihlížejících diváků, kameny ze srdcí přejících fanoušků.

Za cílovou páskou spadla i samotná Kateřina Neumannová. Vyčerpaná, ale šťastná. Svou olympijskou sbírku medailí tehdy rozšířila o poslední šestý a zároveň nejcennější kov.

Jan Železný

Věřili byste, že někdy někdo hodil oštěpem dál než Jan Železný? Pokud ne, děláte chybu.

Ještě před změnou těžiště oštěpu, které se v roce 1986 u mužů posunulo o čtyři centimetry dopředu, to byl Němec Uwe Hohn. Svůj oštěp tehdy poslal do vzdálenosti téměř 105 metrů.

Překonání stometrové hranice byl i Železného dlouhodobý sen. To se mu však nikdy nepodařilo. Nejvíce se jí slavný olympionik přiblížil na vzdálenost metru a půl, což je také stále platné světové maximum. Svůj oštěp poslal do vzdálenosti 98,48 metrů v německé Jeně 25. května 1996.

Za těch 20 let, co je Železný jeho držitelem, se mu ze světových oštěpařů nikdo nepřiblížil více než na vzdálenost 5 metrů.

I to vypovídá o kvalitách Železného, stejně jako tři olympijská zlata z Barcelony, Atlanty a Atén. Už v roce 1988 v Soulu přitom zahájil báječnou olympijskou kariéru stříbrem.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner