​Technika, fyzička a sebedůvěra. Vyzkoušejte lezení

​Horolezectví je náročný druh sportu, který se často stává i životním stylem. Je málo sportů, při kterých je člověk v tak blízkém kontaktu s přírodou. Zároveň je nutné mít v sobě velkou míru sebedůvěry. V neposlední řadě je důležitá dobrá fyzická kondice celého těla.

Lezení a horolezení se rozděluje na několik druhů dle terénu. Terén se pak rozděluje do několika stupňů podle náročnosti.

V městské džungli je nejvíce rozšířené lezení na umělých stěnách, zpravidla v halách. Umělé stěny se stejně jako přírodní lezecké cesty hodnotí dle náročnosti. Umělé stěny jsou vysoké kolem dvaceti metrů a na jedné stěně je zpravidla více cest značených různě barevnými výstupky, za které se lezec chytá. U každé z nich na začátku bývá vyznačená již zmíněná náročnost. Během lezení po umělých stěnách je lezec vybaven lany, sedákem a speciálními lezeckými botami – tzv. lezkami. Lezce ze země jistí jistič, který bedlivě sleduje každý lezcův pohyb a dopíná mu lano. Zkušenější lezci se pak jistí sami, přičemž se každých pár metrů zajišťují karabinou na oka ve stěně. Pádu zabraňuje speciální lanová brzda.

V posledních letech se rozmohl bouldering. Jedná se o nikterak jednodušší lezení, jak by se zprvu mohlo zdát. Bouldering je halové lezení po cca 5 metrů vysokých umělých stěnách, kdy není lezec nikterak jištěn. Pod stěnou je jen velká žíněnka, která případné pády dostatečně ztlumí. Toto lezení je taktéž vždy značeno stupnicí náročnosti. Je ideální pro lidi, kteří se bojí výšek a pro začínající lezce, kteří se potřebují naučit základní techniky. Lezec při boulderingu je vybaven pouze lezkami. Ve městech se čím dál více rozšiřuje i buildering – lezení po různých stavbách. Ti nejodvážnější lezou bez jištění.

Lezení v přírodě je rozděleno na více druhů. Například na lezení po pískovcích, po ledopádech, lezení ferratových stezek a tak podobně. Každý z druhů vyžaduje zvláštní přístup, techniky, jištění a výbavu. Pro všechny druhy lezení je ve výbavě společný sedák, lezecká obuv, karabiny a lana a případně i přilba.

Děti mohou s lezením začít již v raném věku. Po republice je celá řada lezeckých kroužků pro děti všech věkových kategorií. Ve všech kroužcích se trenéři zaměřují na posílení celého těla, na naučení správných pohybů a technik lezení a v neposlední řadě také na správné vázání lan a přípravu vybavení. Až poté mohou děti okusit opravdové lezení. Kroužky samozřejmě nejsou jen pro děti, ale většina lezeckých stěn nabízí i kurzy pro dospělé.

V kroužcích zpravidla děti dostávají k zapůjčení veškeré vybavení. Obecně se doporučuje dítě vybavit vlastními lezkami, které se dají pořídit kolem tisícikoruny.

Volná místa v lezeckém kroužku nabízí například pražská stěna MyWay v Čakovicích, který je určen pro děti od 4 do 15 let . Volná místa má i lezecká stěna Komec v Brně Komárově, kde můžete se svým potomkem absolvovat zkušební hodinu za zvýhodněnou cenu.

Najděte si na mapě Sportu v okolí svůj oddíl lezení.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner