​Ve Vítkovicích se rodí atletické hvězdy. Mají už svou školku

Barboře Špotákové stačilo k druhému titulu mistryně světa poslat oštěp do vzdálenosti 66,76 metru, přičemž její téměř devět let starý světový rekord činí dokonce 72,28 metru. Jak daleko byste hodili oštěp vy? Vyzkoušejte to třeba v atletickém klubu SSK Vítkovice. Klubu, ve kterém budete potkávat české reprezentanty, a který má motto "Kde se rodí hvězdy".

Tak jak je to tedy s tím oštěpem?

Rozběhová dráha je víceméně stejná u mužů i žen, od 25 do 30 metrů. Na konci rozběhové dráhy dosahují muži rychlosti 7,5 metru za sekundu a ženy nabírají rychlost okolo 6,5 metru za sekundu. Co se týče techniky, pro oštěpaře – praváka je nejdůležitější rychlý dokrok levé nohy a předběhnutí pravé paže tak, aby celé tělo předběhlo oštěp. Při pevném postavení levé nohy se levá strana oštěpařova těla zpomalí, tím dojde ke zrychlení pravé strany tak, aby se do samotného hodu dalo co nejvíc energie z rozběhu. Při odhodu je 75-80 procent rychlosti vytvořeno během pouhých 15 sekund. Rychlost odhozeného oštěpu se zrychluje z 30 km/h až ke 110 km/h. U žen se tato rychlost pohybuje od 28 km/h k 95 km/h. U mužů váží oštěp 800 gramů a jeho délka se pohybuje od 260 do 270 centimetrů, zatímco u žen váží 600 gramů a měří od 220 do 230 centimetrů.

Vyčerpávající? Snad. Kdo by toho měl ostatně vědět o zlaté české disciplíně vědět více, než klub SSK Vítkovice, kterým prošli medailisté z olympijských her i mistrovství světa. V současné době je jeho členkou třeba právě reprezentantka v hodu oštěpem Nikol Ogrodníková.

Nás ale budou zajímat začátky. A tou je Atletická školka fungující pod SSK Vítkovice. Atletická školka je zaměřená na všestrannou pohybovou aktivitu a hlavně v začátcích nenutí děti ke specializaci. Běh, skok, hod, to jsou pohybové aktivity, které jsou základem nejen pro jednotlivé disciplíny v atletice, ale i v jiných sportech. Učí se rozvíjet rychlost, obratnost a to vše hravou a pestrou formou pod vedením zkušených trenérů. Vše je podpořeno lehkými atletickými pomůckami vyráběnými na míru těm nejmenším. Na ni navazuje atletická přípravka - tam jde o všestranný rozvoj pohybových schopností dítěte a zvládnutí co největšího množství pohybových dovedností, základy míčových her, gymnastiky a základních atletických disciplín, děti mají možnost zúčastnit se atletických závodů nejen v Ostravě, ale i v okolí. A pak přichází žactvo. Cílem přípravy žactva je všestranný rozvoj pohybových schopností se zaměřením na jednotlivé atletické disciplíny. Během roku mají děti možnost se zúčastnit atletických závodů nejen v Moravskoslezském kraji. V období prázdnin pořádáme pro zájemce atletická soustředění. Tréninky probíhají na Městském stadiónu ve Vítkovicích, v zimním období se tréninky přesouvají do tělocvičny a atletického tunelu AK SSK Vítkovice. Oddílové příspěvky jsou 3500 korun se platí na školní rok.

Právě takhle se rodí hvězdy...

Najděte si na Sportu v okolí svůj nejbližší atletický klub.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner