​​Vrstvit, vrstvit a vrstvit. Jen pak má dětské funkční prádlo smysl

Chladná mlhavá rána, odpoledne plná slunce. Babí léto láká ke sportovním aktivitám, zároveň přináší rodičům jedno dilema – jak vlastně dítě obléct? Vsaďte na funkční prádlo.

Přelom září a října je přesně to období, kdy docházejí nápady na vyhovující dětské oblečení a přichází čas na outdoorové funkční prádlo. A ruku v ruce s tím na oblíbenou radu, která zase o něco víc dětem usnadní sportování – funkční prádlo je třeba správně vrstvit! Když dítě neobléknete správně, je všechna vaše snaha k ničemu. Je úplně jedno, jakou značku funkčního prádla vyznáváte a kolik vás podzimní šatník stál. Stejně tak to nepomůže ani dítěti, místo spokojeného a zdravě unaveného potomka, budete mít jen zbytečně zpocené dítě, které proto hravě podlehne všem nastuzením.

Přestože jde o jednoduché a základní rady, málokdo se jimi řídí. Jak tedy na to?

Funkční prádlo se skládá ze tří vrstev. Přímo na tělo se používá termoprádlo s nejlepším odvodem, to znamená takové, které udrží pokožku v suchu a stabilizuje tělesnou teplotu. Střední vrstva má za úkol tepelnou izolaci a opět odvod vlhkosti. Až svrchní vrstva je určena k tomu, aby řešila vnější vlivy. Je to nesrozumitelné? Tak to zjednodušíme. První vrstvou můžeme rozumět triko, druhou vrstvou lehkou mikinu a vnější třetí opět lehkou bundu. Vtip je v tom, že všechny tři vrstvy spolu chytře komunikují, odvádějí od pokožky pot a dítě tak udržují v teple a suchu bez ohledu na jeho aktivitu a venkovní podmínky.

Klasickou chybou je podceňování funkčnosti. Nenechte se zmást a raději dítěti oblečte tři tenké vrstvy než jednu nebo dvě silné, protože máte pocit, že mu jen tak bude tepleji. Není tomu tak.

Dalším omylem je samotná velikost oblečení, kvůli systému vrstvení rodiče často sahají po větších číslech. I to je špatně, termoprádlo má přiléhat na tělo.

A ještě třetí omyl: funkční prádlo jako funkční prádlo, rozdíly jsou nepatrné. Ani to není pravda, proto věnujte aspoň chvíli studiu funkčních materiálů. Pak zjistíte, že například stále populárnější přírodní merino má sice spoustu výhod, ale nedoporučuje se pro sporty, při kterých se děti více potí. Pokud jde o fyzicky náročnější aktivity, je vhodnější syntetika, přírodní materiály volte tehdy, když se věnujete rodinné turistice nebo nenáročné jízdě na kole a podobně. Přece jen se totiž oproti umělým vláknům rychleji propotí a pomaleji schnou.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner