​​Životní sezona? Pro Fina Nieminena už v šestnácti letech

Nemoc skokanů na lyžích. To je zvláštní onemocnění talentovaných mladíků, kteří nikdy nedokázali zopakovat své úspěchy. Tak jako blonďatý anděl Toni Nieminen, který se nesmazatelně zapsal do historie a pak se vytratil.

V pátek 30. prosince v Oberstdorfu, v sobotu 31. prosince v GA-PA, v úterý 3. ledna v Innsbrucku a ve čtvrtek 5. ledna v Bischofshofenu. Kdo se stane vítězem aktuálního skokanského Turné čtyř můstků?

Skoky na lyžích jsou zvláštní sport. Psychika hraje ještě vyšší roli, než je obvyklé v jiných sportovních odvětvích a málokdo dokáže navázat na úspěchy z mládí. To dělá právě ta hlava... Není snadné sladit techniku s pocitem, že není nic jednoduššího než se odrazit do prázdna a užít si několik vteřin absolutní svobody.

Právě proto často zazáří mladíci, v některých případech ještě pomalu chlapci. Snad žádný z nich pak nedokáže napodobit Japonce Noriakiho Kasaie, kterému je 45 let a jde o jeho už 26. ročník Turné čtyř můstků, ale jejich dravost a lehkovážnost může krátkodobě převážit nad zkušenostmi.

Historicky nejmladším vítězem Turné je Toni Nieminen. Bylo mu 16 let a 220 dní, když se mu to v sezoně 1991/92 podařilo. Zároveň drží rekord i pro nejmladšího vítěze závodu Turné, ve stejném ročníku vyhrál v Oberstdorfu. Ona to vlastně byla Nieminenova sezona. Krátce po Turné se totiž stal i nejmladším vítězem olympiády, když mu bylo v Albertville, odkud si přivezl dvě zlaté a jednu bronzovou medaili, 16 let a 261 dní. Stal se pak i vůbec nejmladším vítězem celého Světového poháru (16 let a 295 dní).

Pak ale onemocněl tou zvláštní skokanskou nemocí...

Toni Nieminen byl na prahu zázračné kariéry, která nikdy nepřišla. Sezona 1991/92 přinesla skokanům populární V-styl a právě finský mladík byl jeden z těch, kteří novou techniku zvládli na výbornou. O pádu blonďatého anděla nejlépe svědčí statistika Světového poháru, ve kterém vyhrál devět individuálních závodů. Ale jen jeden po své životní sezoně – v Kuopiu 1995.