​Atraktivní sport, ale drahé vybavení. To je sportovní střelba

​Pořízení zbraně v hodnotě ojetého auta? I to vás bude čekat, pokud vaše dítě propadne sportovní střelbě. Ale nebojte se, úplné začátky zase tak nákladné nejsou. Víme, jak finančně náročná příprava čeká ty, kteří se shlédli v úspěšných českých olympionicích se zbraní v ruce.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Sportovní střelba

Konec prvního stupně základní školy. To je standardní věk, kdy děti přicházejí do oddílů sportovní střelby. Mimochodem, jde o odvětví, které zahrnuje hned několik disciplín. Závodí se ve střelbě z pušky, pistole a v brokových disciplínách. Nezapomínejme ani na to, že střelecká příprava se hodí třeba i při biatlonu nebo moderním pětiboji.

Starší zbraň stojí 5000-10 000 Kč, ale pokud se časem odhodláte koupit novou, bez které se dobří zkušení střelci neobejdou, znamená to třeba v případě vzduchové pušky 50 000-70 000 Kč. Malorážka bude stát od 50 000 Kč výše, klidně ale také čtvrt milionu korun. Se zlepšující se výkonností to bude chtít také střelecký kabát, ten společně s kalhotami a botami stojí cca 15 000 Kč. Připočítejte raději i další výbavu, to znamená dalekohled, stojany, pouzdro na zbraň... Tohle všechno představuje investici zhruba dalších 10 000 Kč.

Vzduchovkové náboje na jeden trénink stojí přibližně 30 Kč, ale u malorážky je to už 200 Kč.

Oddílové příspěvky se pohybují v obvyklé výši 1000-2000 Kč za rok, platí se cca 1000 Kč za týdenní letní soustředění a 300-500 Kč za startovné a dopravu na jednotlivý závod.

Začátečníkům bude stačit jeden trénink týdně, ti zkušení budou na střelnici minimálně dvakrát týdně a to až po třech hodinách. Zůstaňme ještě u začátečníků – těch se navíc týkají dvě týdenní soustředění ročně plus 15-20 celodenních závodů za sezonu.

„Při jednostranné zátěži střelců jsou nesmírně důležitá rehabilitační cvičení na záda. Spolupracujeme proto s uznávanou fyzioterapeutkou, podstatná je rovněž spolupráce s trenérkou rehabilitačního plavání. První věc, kterou učíme nově příchozí, je bezpečné zacházení se zbraní a její popis. Možná je to nepopulární věc, protože děti by mnohem více bavilo, kdyby si hned mohly zastřílet, ale každý musí uznat, že diskuse o bezpečnosti je bezpodmínečně nutná,“ přibližuje střeleckou praxi Petr Nymburský, trenér Sportovně střeleckého klubu Černovice.

Oddíly sportovní střelby na Sportu v okolí.

Zajímá vás finanční náročnost dalších sportů? Přehledně vše najdete na Sportu v okolí.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner