​Běhání s dětmi. Zábavu postupně nahradí soutěživost

Pohyb dětí není žádná velká věda. V první řadě jde o tu správnou motivaci. Platí to i o běhu, kdy je třeba především pohlídat, aby nedošlo k jejich přetěžování. Jak staré děti mohou s vámi vyrazit na běžecké tréninky a kolik toho uběhnou?

Milujete na běhu jeho rytmus, monotónnost a možnost vyčištění si hlavy? Tak s dětmi přesně na tohle zapomeňte, přece jen půjde o trochu jiný styl běhání, který navíc budete muset uzpůsobit věkové kategorii. Obecně platí, že děti nevydrží u žádné jednotvárné činnosti, proto jim i běhání musíte naservírovat jako zábavnou hru. A navíc pořádně hlídat pitný režim.

Malí školáci

S předškolními dětmi nemá příliš smysl pokoušet se o běžecký trénink. To až u těch školou povinných absolvujte zhruba kilometrovou trať, na které však budete střídat formy pohybu. A to nejen běh různého tempa s chůzí, ale důležité je i zařazování přestávek.

Věk 10-13 let

Pozor na rychlý růst a možné bolesti kloubů! Běhu se věnujte dvakrát třikrát týdně, vždy maximálně na vzdálenost 5 kilometrů. Děti bude bavit především rychlost, pro vytrvalostní běhy nebudou mít pochopení.

Od 13 let

Nebezpečím je hlavně přetrénování. S dětmi střídejte různé vzdálenosti, postupně budou schopné výjimečně zvládnout i 10 km dlouhou trať, soustřeďte se na vytrvalost. Radost z pohybu nahrazuje soutěžení, proto využijte řady závodů, které se pro děti konají - jsou i v našem kalendáři akcí. Ideálně pak najděte na Sportu v okolí nejbližší atletický oddíl a rozvoj dítěte nechte na kvalifikovaných trenérech.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner