​​Brazilské jiu-jitsu. Být jako asijský bojovník amerického sportu

Není to úplně jednoduché. Jak by také mohlo, když základ je v Japonsku, pokračování v Brazílii, kde se do základu přimíchaly nejen jihoamerické prvky, ale i africké a výsledek je ve Spojených státech. Takový je v kostce velmi stručný příběh brazilského jiu-jitsu. Sportu, který je momentálně považovaný více za americký než brazilský.

Bojové sporty jsou vhodné pro rozvoj silových a koordinačních vlastností nejen dětí. Při bojových sportech se naučí nejenom sebeobraně a disciplíně, ale také respektu k soupeři a jiným osobám.

Brazilské jiu-jitsu je v současné době americké bojové umění vycházející ze starobylého japonského jiu-jitsu, ke kterému se v Brazílii dostali díky japonským imigrantům v čele s Micuem Maedou. Právě on se stal učitelem Carlose Gracii, výborného zápasníka a obdivovatele řady bojových stylů včetně brazilské capoeiry. A odtud byl jen krůček k založení Akademie brazilského jiu-jitsu - tedy původně japonského bojového umění oproštěného o východní filozofii i kodex bojovníků a naopak doplněného o prvky jiných stylů s důrazem na sportovní stránku věci.

Podstatou jsou praktiky jako je škrcení či páčení a také boj na zemi. V současné době se jedná o jedno z nejpopulárnějších bojových umění. Je hojně využíváno pro použití v sebeobraně v běžném životě. Díky Carlosi Graciovi a jeho bratrům proniklo brazilské jiu-jitsu do Spojených států, které tenhle sport doslova adoptovaly. Důvodem je jeho účinnost na turnajích MMA.

Tréninky však nejsou jen pro budoucí hvězdy oktagonu, vhodné jsou pro děti již od šesti let. Motivací pro začínající bojovníky jsou obdobně jako v judu barevné opasky značící technický stupeň.

Jedním z nejúspěšnějších českých klubů současnosti je Jungle BJJ, který reprezentuje známý zpěvák Ben Cristovao - ten je dokonce mistrem Evropy. Jungle BJJ má domovskou základnu v Praze. Další pobočky lze najít ve Frenštátu, Českých Budějovicích, Brně ale také třeba v Dublinu a Splitu. Dalším klubem s otevřeným náborem pro děti i dospělé je Wiking Gold Team s pobočkou v Brně. Výpis náborů je pravidelně aktualizován přímo na facebookových stránkách klubu.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner