​​Bronz! Jiří Prskavec prodloužil medailovou šňůru vodních slalomářů

Další olympiáda, další medailová kapitola. Čeští vodní slalomáři se už dávno naučili vracet z vrcholných akcí s medailemi. V Riu de Janeiro se o bronz postaral úřadující mistr světa Jiří Prskavec. I když medaile nejsou ten pravý důvod, proč s vodním slalomem začít.

Olympiáda v Barceloně v roce 1992 a zlatý závod Lukáše Pollerta a druhé místo skvělých deblistů Miroslava Šimka a Jiřího Rohana.

Atlanta 1996 a senzační zlatá jízda Štěpánky Hilgertové a stříbro Lukáše Pollerta a Šimka s Rohanem.

Sydney 2000 a Štěpánka Hilgertová svůj olympijský primát obhajuje a Marek Jiras s Tomášem Máderem oslavují v kategorii C2 třetí místo.

V Aténách 2004 zaskakují za kajakáře kanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem – mají bronz.

V Pekingu 2008 porážejí Volfa se Štěpánkem jen slovenští bratří Hochschornerové.

A Londýn? Před čtyřmi roky se radoval ze stříbra kajakář Vavřinec Hradilek.

Teď je tady Rio de Janeiro a Jiří Prskavec mladší navazuje na medailovou šňůru českých slalomářů. Má bronz!

Důvodů je hned několik.

Tak třeba vodní kanál v pražské Troji umožňuje díky množství branek a jejich variabilitě skvělý trénink techniky. Málokteré jiné místo na světě mu může konkurovat.

Pak tu jsou trenéři. Obvykle bývalí závodníci, kteří mají úspěchy ze světových šampionátů a věnují se svým tréninkovým skupinám.

S báječnou atmosférou souvisejí rodinné klany. I dnes na břehu trojského kanálu často potkáte třeba Lukáše Pollerta, který dohlíží na přípravu svého nejstaršího syna Jana, který je považovaný za jeden z největších příslibů pro budoucnost. To samé ostatně platí i o Jiřím Prskavcovi mladším, jeho otec Jiří Prskavec má dva bronzy z mistrovství světa, dvakrát také startoval na olympijských hrách – v Atlantě byl devatenáctý, v Sydney třináctý. A kromě toho se také trenérsky věnuje kariéře svého třiadvacetiletého syna.

Čtěte příběh Jiřího Prskavce mladšího a jeho otce.

Trojský kanál je dlouhý 410 metrů a jeho šířka kolísá v rozmezí 12 až 14 metrů. Právě tady se připravuje česká elita soustředěná v klubu USK Praha. Přestože závodníci ze slavných vodáckých klanů začínali na vodě mnohem dříve, do klubu máte šanci přihlásit děti ve věku 8-11 let. I mezi trenéry úplných začátečníků se objevují velká jména světového vodního slalomu, takže o inspiraci je postaráno. Děsit vás nemusí žádné investice, potřeba je jen suché prádlo na převlečení, loď, pádlo i špricdeka se dá půjčit v trojské klubové loděnici.

Za roční příspěvek 4000 Kč se vašim dětem dostane toho vůbec nejlepšího. Tréninky začátečníků jsou obvykle od pondělí do čtvrtka od 16:30. Chodí se do posilovny a jednou za 14 dní také do bazénu v Suchdole, kde se cvičí eskymácké obraty a také nezbytné plavání.

A vůbec nejlepší na tom je, že u vody budou děti potkávat jak Jiřího Prskavce, tak Katku Kudějovou. Pokud byste je chtěli vidět ještě dříve, dopřejte si cestu do olympijského parku Rio-Lipno. Jiří Prskavec se tam objeví 16. srpna a zůstane až do 20. srpna, kdy jej na Lipně čekají závody. Vodní slalom si pak můžete vyzkoušet také v olympijském parku v Pardubicích.

Když budou mít děti štěstí, potkají pak Jiřího Prskavce i jako ambasadora projektu Sazka Olympijský víceboj. To si pak budou moci prohlédnout jeho bronzovou medaili pořádně zblízka. „Strašně rád jezdím do základních škol a sportuji s dětmi. Občas jsou deváťáci větší než já, tak je to docela legrační a radši se s nimi snažím být kamarád,“ vtipkoval, když vzpomínal na dosavadní ambasadorské působení a cesty na základní školy. „Za dětmi jezdily olympijské hvězdy a mě nikdo moc neznal, tak jim alespoň teď můžu přivézt medaili. Je velká a taky pěkně těžká. Atmosféru těch návštěv mám hodně rád a kdyby se povedlo, že jedno nebo dvě děti ze školy se nechají inspirovat a zvednou se od počítačů, byl bych nadšený. Pak to má smysl a pojedu kvůli tomu klidně na druhou stranu republiky,“ slíbil.

Najděte si na naší mapě nejbližší oddíl vodního slalomu.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner