​Brusle jako brusle. I vy můžete být jako bronzová olympionička Erbanová

Nikdy není pozdě. Třeba na sportovní přestup. Pokud uvažujete o vyzkoušení nové disciplíny, můžete se nechat inspirovat příběhem olympioničky Karolíny Erbanové: z někdejší úspěšné rychlobruslařky je úspěšná hokejistka. „Nic bych neměnila,“ říká sympatická rodačka z Vrchlabí, která se pro zásadní sportovní změnu rozhodla v necelých šestadvaceti.

Zdroj: olympijskytym.cz

Nechybělo málo a mohli jste jí znovu držet palce u televize. Karolína Erbanová byla kousek od historického zápisu: na třech zimních olympiádách závodila jako rychlobruslařka (v Pchjongčchangu 2018 si vyjela bronz na 500metrové trati) a v těchto dnech mohla v Pekingu hrát na ženském hokejovém turnaji. Ačkoliv se nakonec nevešla do finální nominace, na síle jejího příběhu to nic nemění.

„Karolína se dostala dál, než jsme čekali,“ chválí trenér ženské hokejové reprezentace Tomáš Pacina. „Je to nejen fantastická bruslařka, ale taky má čuch na branku. Navíc je to výborná parťačka do kabiny a jako profesionálka přesně ví, na čem má pracovat.“

Devětadvacetiletá dáma úspěšně zvládla to, s čím mívají problémy nejen sportovci: odhodlala se vystoupit z komfortní zóny a šla do neznáma. Rychlobruslení ji přestávalo naplňovat a v nejlepších letech se rozhodla pro hokej. Dnes hraje druhou švédskou ligu za Almtunu a dostala se do národního týmu, jemuž pomohla k historickému postupu do olympijského Pekingu.

Souboje? Žádný problém!

„Moje velká životní rozhodnutí byla vždycky dobře promyšlená a naplánovaná,“ líčí Erbanová. „Jsem na sebe pyšná, že jsem dokázala s rychlobruslením skončit ve věku, kdy jsem si ještě mohla zkusit hokej. Byl to můj druhý životní sen.“

Začátky nebyly snadné, ale zvládla je. „První rozdíl je v tom, že jeden sport je individuální a druhý kolektivní. V obou případech máte na noze brusle, ale v hokeji musíte skloubit několik věcí: práci s holí, vlastní bruslení a pohyb spoluhráček,“ popisuje.

Po konci s rychlobruslením uvažovala o dráhové cyklistice a odehrála osmnáct extraligových zápasů za florbalistky Jičína, ovšem teď je jejím sportem hokej. V něm stejně jako v rychlobruslení těží ze síly v nohách a naučila se zvládat mnohdy drsné souboje. „Už je dokonce i vyhledávám,“ usměje se Erbanová.

Tak co, zkusíte si nový sport i vy?

Pro své děti pak hledejte sportovní kluby a kroužky ve svém okolí ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner