​Být jako Jakub Janda nebo Roman Koudelka

Začalo to olympijským vítězem Jiřím Raškou a populárními "Remsa Boys", pokračovalo Pavlem Plocem, Jaroslavem Sakalou nebo Jakubem Jandou a Romanem Koudelkou. Snad každá generace fanoušků měla svého oblíbence, který se pral se světovou konkurencí a dokázal vozit medaile z velkých akcí. Češi prostě skoky na lyžích historicky milují.

Zdroj: FIS

Létání je činnost, která člověka láká už od pradávna. Skoky na lyžích vyrazí dech, ale z nejvyšších můstků určených na lety na lyžích můžete letět vzduchem až čtvrt kilometru. Skoky na lyžích ale nejsou jen o správné technice, odrazu a odvaze. V málokterém sportu je tak důležitá psychická pohoda dodávající sebevědomí jako právě mezi skokany.

Na skokanské můstky se staví děti zhruba od sedmi let, ty se učí základy skoků a ladí techniku lyžování. Posléze děti skáčou až do desetimetrových vzdáleností. Později se děti učí dopadům a postupují na větší můstky. Ty se rozdělují dle délky, od nejmenších od 20 do 45 metrů, až po ty obří od 170 metrů - jde o můstky určené pro lety na lyžích. Tréninky probíhají jak na samotných můstcích, tak také v tělocvičnách a posilovnách. V letních měsících sportovci využívají můstky s umělým povrchem, který věrně simuluje sněhovou pokrývku.

Pozor na vítr!

Pro úspěšný skok je potřeba správný vítr. Boční větry mohou skokana vychýlit mimo dráhu, silný vítr do zad pak výrazně zkracuje délku letu. Vítr hlídá trenér na věži a praporkem dává skokanovi vědět, když nastanou ideální podmínky. Nezřídka se skokan na pokyn trenéra vrací z odrazové lavičky zpět do zázemí můstku, právě kvůli nevhodným podmínkám. Pokud jsou podmínky dobré, skokan se odrazí od lavičky a v aerodynamickém postoji nabírá rychlost sjezdem z můstku. Na konci můstku je důležitý odraz, který rozhoduje o délce skoku. Skokan je během letu v pozici, kdy má tělo ideálně složené co nejrovnoměrněji s lyžemi a hlava je v jejich úrovni. Ruce má podél těla a vyrovnává jimi skok. Například Jakub Janda byl známý mimo jiné i pro svůj specifický styl. Díky svým měkkým kotníkům dokázal „zalehnout“ takřka mezi lyže.

U skoků na lyžích ale ve výsledku není důležitá pouze délka letu, ale také další faktory. Tým rozhodčích hodnotí styl dopadu – provedeni telemarku, ale třeba i sílu větru a zohledňují také jeho směr.


Frenštát a Harrachov

Ideální skokan by měl být vysoký kolem 170 až 180 centimetrů a vážit co nejméně. Roman Koudelka váží při svých sto sedmdesáti centimetrech pouhých padesát pět kilogramů.

Výbava lyžaře se skládá z aerodynamické kombinézy, přilby, lyžařských brýlí a speciálních lyží, které jsou delší než sjezdové a disponují jinými vlastnostmi. Začátečníkům klub vybavení půjčuje.

Začínající skokani mohou zavítat například do TJ Frenštát pod Radhoštěm. Tam se o ně postarají zkušení trenéři, kteří zájemcům mohou i zapůjčit vybavení. Volný trénink je zdarma a následný vstup do klubu je pak zcela na mladém sportovci.Mládeži se věnují i v Harrachově. V něm se o děti a dorost stará tamní Tělovýchovná jednota Jiskra Harrachov.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner