​Česko sevřou ledové dny. Otevře se druhá největší bruslařská magistrála světa na Lipně?

Zimní stadiony jsou momentálně zavřené a bruslaři si zatím v této zimní sezoně zoufají. Zdá se však, že počasí vůči nim bude milosrdnější. Meteorologové totiž předpovídají takzvané ledové dny. V ranních minimech se bude teplota pohybovat i u -13 °C. A také nejvyšší odpolední teploty budou většinou zůstávat pod bodem mrazu.

Zdroj: www.lipno.cz

Takový charakter počasí by mohl pomoct právě milovníkům ledového ostří. V Česku navíc máme druhou nejdelší bruslařskou dráhu na světě. Lipenská ledová magistrála vedoucí z Lipna nad Vltavou do Frymburku byla svého času zapsána v Guinessově knize rekordů. Dráha se svou délkou 10 922 metrů tehdy překonala 7.8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě. V roce 2014 se ale rekord vrátil zpět do Kanady, neboť dráha na Lake Windermere Whiteway měří neuvěřitelných 29,98 kilometrů.

Zadarmo díky dobrovolníkům

Bruslařům i běžkařům jsou k dispozici pravidelně upravované trati a ovály v Horní Plané, Frymburku a Lipně nad Vltavou, které jsou při příznivých podmínkách navzájem propojeny. Za bruslení na Lipně se neplatí, přestože je dráha pravidelně udržována.

Při hromadném bruslení by ale led nikdy neměl mít méně než 18 centimetrů. Vyplatí se proto sledovat webové stránky Lipno.cz, kde najdete aktuální informace o stavu a síle ledu vycházející z měření dobrovolníků. Dokud správci dráhy oficiálně bruslení nedoporučí, je vstup na led na vlastní nebezpečí a hromadné bruslení není bezpečné.

Na webu najdete také další servisní informace – například mapku nástupových míst na ledovou dráhu nebo seznam místních půjčoven bruslí, kde si také můžete nechat své brusle nabrousit.

Bruslařské oddíly ve vašem okolí najdete na stránkách Sport v okolí. V dnešní době se rozhodně hodí rady pro samouky. Tipy od Tomáše Vernera, evropského šampiona z roku 2008, najdete ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner