​Cyklistická sezona klepe na dveře. Jak vybrat dětské kolo?

Konec školního roku a začátek letních prázdnin se kvapem blíží. Po dlouhém uzavření sportovišť se děti konečně opřou do sportu. Rozhýbat je mohou dětské tábory, sportovní soustředění nebo výlety s rodiči. Mezi nejoblíbenější rodinné sportovní aktivity v Česku rozhodně patří cyklistika. Kdy je správný čas dítěti první kolo pořídit? Jak by mělo vypadat? Připravili jsme pro vás pár užitečných tipů, které vám s cyklistickými začátky pomůžou.

Zdroj: Martin Záruba

Nejdřív zkuste tříkolku

Každé dítě je jiné, a proto neexistuje přesný věk pro nákup prvního kola. Obvykle zájem o kolo roste ve věku dvou až čtyř let, záleží na fyzickém a psychickém vývoji dítěte. Než přijde čas na první „velké“ kolo, pořiďte svému dítěti tříkolku, na níž se naučí přirozeně šlapat. Dalším krokem by pak měla být odrážedla, včetně těch větších, která už vypadají jako kolo bez šlapek. Jízda na odrážedle totiž pomáhá rozvinout dětskou rovnováhu potřebnou pro jízdu na normálním kole. Při přechodu na kolo si dítě přirozeně vzpomene na šlapání naučené na tříkolce a balancování na odrážedle. Díky tomuto spojení dovedností nebudete u normálního kola přídavná kolečka vůbec potřebovat.

Kolo by mělo růst s jezdcem

Pro nejmenší jezdce, ve věku dvou až čtyř let, se vyrábějí dvanáctipalcová kola, ze kterých by měli přejít na šestnáctipalcová, dvacetipalcová a dál. Jednotlivé velikosti byste neměli přeskakovat, protože dítě potřebuje nejen správnou výšku posedu, ale také rámu. Nestačí, že dítě na větším kole dosáhne na pedály, musí správně dosáhnout také na řídítka, aby nemělo problémy se zatáčením. Pokud budou řídítka pro dítě příliš daleko, bude se při zatáčení točit v bocích a mít špatný posed, což vede například k bolestem zad.

Začněte s pevným řazením a bez odpružených vidlic

Nejmenší kola ještě nemají řazení a brzdí se na nich zpětným záběrem pedálů. Při jejich výběru byste měli především dbát na bezpečné zakončení řídítek a pokrytí celého řetězu chráničem. U větších kol už vybíráte typ přehazovačky, přičemž pro děti je lepší začínat s přehazováním pomocí otočné rukojeti. Až později pak přejděte ke klasické páčkové přehazovačce. U menších dětí zároveň vynechte i odpružené vidlice, pro učení jsou vhodnější ty pevné.

Při pořizování dětské výbavy určitě nezapomeňte na bezpečností prvky. Naprostou nezbytností je pochopitelně dětská helma, nepříjemným odřeninám pak zabraňují cyklistické rukavice. Myslete také na odrazky, případně jiné reflexní prvky, které zabraňují dopravním nehodám.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner