​Ohlídejte dětem pitný režim. Kolik tekutin by měly vypít?

Neperlivá stolní voda o pokojové teplotě. Přesně takhle vypadá podle odborníků ideální drink určený malým dětem nejen během sportování. Víte ale, kolik tekutin mají děti během dne vypít?

Základem pitného režimu v letním počasí je neperlivá voda. Prostřídat ji můžete se 100% ovocnými džusy, ale jedině v případě ředění vodou, k chuti může přijít i slabý černý čaj. Přidejte ovoce a zeleninu, které také zajistí doplnění tekutin. Rozhodně pak zapomeňte na sladké limonády i minerální vody, dokonce i pokud se dítě věnuje fyzicky náročnému sportu a minerály potřebuje doplňovat, množství vypité minerálky omezte na cca jednu třetinku litru denně.

Obecně platí, že děti ve věku 7-10 let mají vypít alespoň 1,6 litru vhodných tekutin. Pro věkovou kategorii 10-13 let platí 1,8 litru, pro kategorii 13-15 let je to 2,15 litru a pro věk 15-19 let pak 2,8 litru. Tohle je ale jen hrubý odhad bez znalosti zdravotního stavu, fyzické aktivity i hmotnosti dítěte. Přesnější číslo dostanete pokud hmotnost dítěte v dané věkové kategorii vynásobíte koeficientem udávaným v milimetrech. Pro děti ve věku 7-10 let je to 75 mililitrů, ve věku 10-13 let 60 mililitrů, ve věku 13-15 let 50 mililitrů a ve dvou zbývajících kategoriích jde o 40 mililitrů.

Litr tekutin na hodinu

Pokud se chystáte na kolo, dítě by mělo pít dostatečně před jízdou, během ní i po ní. V tomhle případě je fajn k obyčejné vodě připojit i tu minerální, protože ztráty tekutin způsobené pocením budou značné. V obecné rovině platí, že na každý vypocený kilogram je třeba doplnit litr tekutiny, případně počítat s litrem tekutiny na hodinu intenzivnějšího pohybu.

Dětem tohle "násilné" doplňování tekutin zjednodušíte především zábavou, a tou je třeba dětský camelbak - batůžek s rezervoárem na vodu a hadičkou, díky níž bezpečně pijí i během pohybu. Bude je to bavit. A batůžek využijete i třeba během pěších výletů.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner