​Děti i rodiče potřebují ke sportu energii! Jak jíst hravě a zdravě?

Jíst dlouhodobě zdravě a výživně není vůbec jednoduché. Obzvlášť děti a teenageři potřebují k růstu dostatek živin, které z hamburgerů a jiných fast foodů zkrátka nezískají. Pojďte si přečíst pár pravidel a tipů, které vám usnadní dodržování zdravého životního stylu.

Jídlo vás musí bavit

Udělejte si talíř co nejbarevnější. Zdravá strava je pestrá strava. Dokonce i děti můžou být nadšené z ovesné kaše nebo banánových lívanců bez mouky, stačí jim to vesele naservírovat třeba do tvaru zvířátek. Jestli už nejste dítě, tak se ani vy rozhodně neodbývejte. Každého potěší načančaný talíř víc než ten obyčejný. Navíc si pak jídlo lépe udrží vaši pozornost. Když jíte, měli byste se věnovat jen jídlu, nezapínejte si k tomu televizi.

Nevyčítejte si

Asi víte, že smažené nebo sladké jídlo není nejzdravější. Neměli byste se ovšem trápit, pokud na něm občas ujedete. Výčitky ještě nikdy nikomu nepomohly. Pokud se vám to stane, zkrátka na to zapomeňte a s klidem se vraťte k hodnotnější stravě. Kromě toho jídelníček by měl obsahovat všechno – sacharidy, bílkoviny, tuky i vlákninu. Můžete si s klidem dát i něco tučnějšího, jen je důležité vyvážit to zeleninou.

Kouzlo je ve vnímání sebe sama

Říká se, že klíčem je pravidelnost. Není to tak úplně pravda. Důležité je jíst tehdy, když máte hlad. Nemusíte do sebe ráno tlačit snídani, když se tělo ještě nenastartovalo a vyloženě se vám nechce. Občas se vám třeba ani nemusí chtít večeřet. Poslouchejte svoje tělo, samo si řekne, kdy potřebuje energii.

Nic nepřehánějte

Není dobré se přejídat, chodit spát s přeplněným žaludkem, ale stejně tak není dobré se přehnaně kontrolovat. Pokud budete počítat přijaté kalorie, nebo řešit každé sousto, zcela jistě to nezvládnete dlouhodobě. Diety nejsou to, co by vás mělo zajímat. Snažte se nastavit si takový režim, který vám občas dovolí ujet. Pak jde o dlouhodobé řešení a dá se mluvit o zdravém životním stylu.

4 tipy, jak děti dostat ke zdravému jídlu:

    1.Céčka z čočky– Nakreslíte na stole čáru a budete k ní po zrnkách házet čočku. Kdo bude se svojí čočkou nejblíže čáry, vyhrává. Také můžete jako kuličky cvrnkat k cíli hrášek. Uvidíte, že děti po takové hře budou mnohem přístupnější ke konzumaci luštěnin. Obzvlášť, když je pak zapojíte i do přípravy oběda.

    2.Špagetové mikádo– Znáte mikádo? Je to hra, kdy rozsypete po stole dřevěné tyčky a jeden po druhém si taháte tyčku, aniž byste pohnuli jakoukoliv jinou. Když pohnete s více, musíte si vzít všechny, se kterými jste pohnuli. Vyhrává ten, který jich na konci hry má nejméně. Zkuste si to s dětmi zahrát třeba se syrovými celozrnnými špagetami. Děti budou nadšené a na talíř pak dostanou třeba zrovna ten paklík, který si vysoutěžily.

    3.Korálkování – Navlékání korálků patří mezi oblíbené dětské hry. Zkuste popustit uzdu fantazii a korálky nahradit nějakou zdravou surovinou. Můžete si s rodinou vyrobit společné náramky z fazolí či hrášku. Náramky pak uvaříte a jako indiánské znamení bratrského spojení všichni hromadně sníte. Výjimečně můžete korálkovat třeba i náhrdelníky z gumových medvídků.

    4.Ovocné špízy– Jestli děti zrovna neprahnou po ovoci, můžete si s nimi na svačinu vyrobit ovocné špízy. Základem je hodně barevné ovoce. Pro pokročilejší lze vymyslet různé ovocné květiny. Tedy ovoce napíchané do vázy v podobě krásné ozdobné kytice.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner