​Discgolf - sport pro každého a nejen na víkend

​Tento relativně nový sport vznikl v USA v 70. letech a stále získává na větší popularitě. Jedná se o nenáročný sport pro celou rodinu, ke kterému potřebujete prakticky jen disk.

Discgolf je podobný klasickému golfu. Vašim úkolem je z daného stanoviště hodit disk do zpravidla ocelového koše na co nejmenší počet hodů. Místo koše postačí pařez nebo zatlučený kůl. Po České republice již však vznikají hřiště přímo pro tento druh sportu.

Průměrná vzdálenost od stanoviště ke koši je cca 100-120 metrů. Těm nejlepším se daří tuto vzdálenost překonávat na dva hody. Jamka bývá okořeněná různými přírodními i umělými překážkami, prověřuje hody jak na levou, tak na pravou stranu.

Celé hřiště se skládá z 9, 12 nebo z 18 jamek. Vítězem se stává ten, kdo celé hřiště dokončí s nejnižším počtem hodů.

Discgolfová hřiště bývají volně přístupná a ke hře vám postačí obyčejný létající talíř. Pokud své házení budete dále chtít posunout na vyšší úroveň, existuje několik druhů disků pro jednotlivé hody. Například disk označený jako driver je určený na dlouhé hody velkou rychlostí, naopak putter je tzv. dohazovací disk – má vyšší profil,který se lépe drží a jeho let je stabilní i v nižších rychlostech. Disky se dále dělí i podle letových vzdáleností na stabilní, hypostabilní a hyperstabilní. Během hry může hráč disky libovolně měnit dle svého uvážení.

V Česku je již několik klubů, které se tomuto sportu věnují. Například klub založený v roce 2005 Discgolf Hunters. Tento klub stále nabírá nové členy a rád vás přijme do svých řad. Pořádají se i discgolfové turnaje. Kompletní kalendář zde. Velká část turnajů je součástí discgolfové ligy, kde můžete v jednotlivých kategoriích bojovat o přední umístění v žebříčku hráčů z celé republiky. Nejbližší akce se koná v Teplicích 26. srpna a součástí je otevřená kategorie pro nové hráče a hráčky.

A kde discgolf hrát? Česká asociace discgolfu nabízí přehled discgolfových hřišť.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner