​Dítě v posilovně? Proč ne. Ale opatrně a pod dohledem

Děti do posilovny nepatří! Nebo snad ano? Jak je to správně a můžete s dětmi strávit zimní přípravu právě v posilovně?

Jak děti přes zimu fyzicky rozvíjet? Jakou sportovní aktivitou jim zpestřit období, kdy nestráví zase tolik času venku? Může být receptem posilovna?

Ne. Aspoň se to dlouhé roky tvrdilo a hned několik generací to vzalo jako absolutní dogma. Psychologickou hranicí pro vstup do světa posilovacích zařízení byl obvykle patnáctý rok a to ještě s výhradami.

Moderní studie však vyvrátily všechny mýty, jako je například zpomalení až zastavení fyzického vývoje, zkracování svalů nebo způsobení pohybových potíží a chronických bolestí zad. Tím vším se totiž ještě před několika lety strašili rodiče, kteří chtěli vzít děti do fitka. Dnes je to jinak. Například podle Kanadské společnosti sportovní fyziologie neexistuje minimální věk dítěte, které míří do posilovny. Existuje jen nadměrná soutěž, ale ta musí být samozřejmě pod kontrolou díky rozumným a vzdělaným instruktorům. Stejně to vidí i populární projekt Livestrong, který zmiňuje konkrétní fyzické aktivity už pro dvouleté děti. Byť v jejich případě jde především o základní gymnastické a pohybové dovednosti a ne posilování.

V posilovně by mělo jít o přirozenou stimulaci svalů, ne o zvedání nesmyslných zátěží. Motivací by mělo být přirozeně aktivní dítě, ne "Malý Herkules", jakým byl ve své době například tehdy osmiletý Richard Sandrak. Posilující dítě by nikdy nemělo být jen pouhou zmenšenou kopií dospělého. Na to nikdy nezapomínejte! Tomu musíte ve spolupráci s instruktory uzpůsobit celý program, a to třeba včetně pitného režimu ve fitku. A znovu tady platí obvyklá rada: Dítě musí cvičení bavit, je tak je to správně.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner