​Dívčí hokej v Česku? Najděte si svůj klub

Holky a hokej? No jasně! Jen je třeba hodit předsudky za hlavu a pořádně se porozhlídnout po klubech a náborových akcích.

Orientujete se dobře v hokejové historii? Říká vám něco jméno lady Isobel Gathorne-Hardy? Traduje se, že to právě ona přesvědčila svého otce a tehdejšího generálního guvernéra Kanady Fredericka Arthura Stanleyho, aby věnoval nejlepšímu kanadskému hokejovému týmu pohár. Stejně tak se ale traduje, že to nebyla Isobel, ale dva ze Stanleyho synů Arthur a Algernon, kteří dokonce založili tým Ottawa Rideau Rebels. Ať už to bylo jakkoliv, jasné je, že britská rodina lorda Stanleyho hokej milovala a že Isobel se stala jednou z prvních žen, které se s nadšením pustily do ledové hry.

Jak si vedou české následnice statečné Isobel? Díky projektu Dívčí hokej je pro ně zase o něco snadnější najít si klub věnující se ženskému hokeji a hlavně se jim dostane kvalifikovaných odpovědí na jejich otázky. Dejme prostor těm nejdůležitějším otázkám a odpovědím, které se na Dívčím hokeji objevily.

V kolika letech dívky začínají s hokejem?

To je velmi individuální. Dívčí hokej jako takový v České republice neexistuje. Funguje zde pouze soutěž žen, kde hrají hráčky zpravidla od 14 let. Nejsou však výjimkou hráčky mladší, v sezóně 2005/2006 hrála například za Brno devítiletá dívka.

Mojí dceři je 6 let, může začít s hokejem?

Odpověď zní ano. V takovém případě doporučujeme dceru zařadit do chlapecké přípravky, kde získá hokejové základy. Se zařazením do přípravky zpravidla není žádný problém. Pokud bude dcera šikovná (a děvčata zpravidla bývají), má šanci se uplatnit v chlapeckém družstvu. Dívky, které začínají u chlapců většinou získají základy velmi kvalitní. Do ženské kategorie pak přecházejí zpravidla v 5.-9. třídě. Pokud k chlapcům dceru dát nechcete, může samozřejmě začít u děvčat v přípravce. Nevýhodou je doba tréninků a menší počet hráček, které jsou na stejné výkonnostní úrovni.

Je hokej vhodný sport pro dívku?

Jednoznačně ano. Hokej je pro dívku stejně vhodný jako třeba basketbal nebo volejbal. Neobstojí námitka tvrdosti tohoto sportu, protože pro ženský hokej jsou upravena pravidla tak, aby nedocházelo ke zbytečným zraněním. A navíc proti tobě nehraje žádný stokilový chlap, ale zase dívka. To umožňuje, aby u nás v lize hrála i velmi mladá děvčata, proti ženám, kterým je i přes 30 let.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner