​Elegance s dřinou se snoubí v krasobruslení

Krasobruslení je náročný sport, při kterém se klade důslednost na perfektní zvládnutí předepsaných tanečních figur. Vhodné je pro děti už od čtyř let, kdy se mohou začít učit jízdě na bruslích.

Zdroj: Pixabay

Krasobruslení je elegantní sport spojující fyzickou přípravu a psychickou odolnost. I proto je s krasobruslením potřeba začít již v útlém věku. Ve čtyřech letech má dětský kotník jistou pevnost, která je velice důležitá pro učení se jízdy na bruslích. Nejideálnější věk pro začátek je v pěti až šesti letech. Tělo si pravidelným tréninkem získá pružnost a zároveň pevnost pro náročnější taneční figury v pokročilejším věku. Trénink začíná již zmíněným učením se jízdy na bruslích, dále se pokračuje přes obecnou přípravu a rozvíjení motorických dispozic dětí. Pak příprava směřuje ke správnému uměleckému provedení a zvyšuje se náročnost cviků. Příprava krasobruslařů a krasobruslařek se prokládá baletní průpravou a v neposlední řadě taky základem akrobacie.

A jak poznáte, že vaše dítě má správné předpoklady k tomuto sportu? Mělo by disponovat vrozeným pohybovým nadáním, ale i houževnatostí a vytrvalostí. S rozpoznáním předpokladů pro krasobruslení vám pomohou v každém oddíle při náboru.


Evropské medaile

Sport vhodný jak pro muže, tak pro ženy a má několik disciplín: sólové krasobruslení mužů a žen, sportovní páry, tance na ledě a synchronizované bruslení. Každá z disciplín má svá specifika jak pro tvorbu sestavy, tak i pro následné hodnocení rozhodčími.

Krasobruslení, které má své základy ve Velké Británii, kde se v roce 1814 konal první závod, má již stabilní pozici mezi nejsledovanějšími zimními sporty. Je součástí olympijských her a mezi nejúspěšnější krasobruslaře Česka můžeme zařadit například Tomáše Vernera, který má na svém kontě řadu cenných kovů včetně zlata z mistrovství Evropy 2008 nebo Michala Březiny, třetího z evropského šampionátu v roce 2013.

Soutěže v krasobruslení mají jasně daná pravidla jak pro tvorbu sestavy, provedení jednotlivých tanečních figur, tak pro hodnocení. Soutěžící musí v časovém limitu předvést přesně danou taneční sestavu, kterou následně bodují rozhodčí. Ti mají k dispozici nejmodernější techniku, která využívá několik kamer, kterými mohou sledovat soutěžící z několika pohledů zároveň. Celá taneční sestava je podtržena vhodně zvolenou hudbou, ale také oděvem sportovců. Ten by měl být elegantní a zároveň by neměl být jakkoliv pobuřující nebo vyzývavý.

Kam na brusle

Mezi největší kluby v České republice patří klub USK Krasobruslení v Praze. Klub letos v dubnu oslaví 27. výročí vzniku. Za tu dobu z jeho řad vzešli úspěšní sportovci jako například Anna Dušková, která v roce 2016 získala na mistrovství světa juniorů zlatou medaili v párovém krasobruslení. USK nabízí několik variant tréninků od klasického bruslení, přes krasobruslení až po hokej.

VSK Technika Brno je jedním z moravských klubů. Oddíl založený na přelomu milénia má široké zaměření – sólové krasobruslení i sportovní páry. Klub má nyní na sedm desítek členů a pravidelně se účastní nejvyšších soutěží. Brněnský klub má otevřené kurzy bruslení pro veřejnost, krasobruslařkou přípravku a dokonce i bruslařskou školku.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner