​Evropa leniví, bez dobrovolníků by sport neexistoval. Ročně odvedou práci za miliardy

Už šestým rokem Český olympijský výbor koordinuje na našem území aktivity Evropského týdne sportu, letos jde o zhruba 300 různých sportovních akcí. Realizovat by je nešlo bez přispění dobrovolníků. Studie od KPMG/ČOV odhaduje, že právě dobrovolníci v českém sportu vygenerují práci v hodnotě 18 miliard korun ročně! „Když uvážíte, že je dobrovolnictví na ústupu, pak jsou nároky na financování sportu čím dál vyšší a musíme hledat nové zdroje podpory,“ říká Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

Zdroj: ČOV/Barbora Reichova a Radek Miča

Poslední aktualizace studie Eurobarometr uvádí, že průměrně 6 % obyvatel EU vykazují aktivitu jako dobrovolníci ve sportu. Rozdíl oproti letům 2009 a 2014 je nepatrný, jenom jeden procentní bod. „Bez dobrovolníků by se sport neobešel na žádné úrovni od klubové po mezinárodní,“ podotýká Petr Graclík.

Stupně vítězů pro Nizozemsko, Švédsko, Dánsko

Největší podíl dobrovolnické práce ve sportu vykazují Nizozemci a Švédi (shodně 19 %), za nimi jsou Dánové (18 %). Poměrně vysoký podíl mají také v Lucembursku (12 %), Finsku (11 %), Irsku a Slovinsku (shodně 10 %). Česká republika se se svými osmi procenty řadí vedle Estonska za Lotyšsko a Belgii (oba 9 %). „Naneštěstí situace v Belgii se nijak zvlášť neliší od zbytku Evropy. Je jasně patrný obecný pokles dobrovolnické práce ve sportu, zejména je to vidět mezi trenéry na základní úrovni, v řízení klubů i dobrovolníků. Je čím dál obtížnější oslovit mladé dobrovolníky a udržet si je na delší dobu,“ zní právě z Belgického olympijského a mezifederálního výboru.

Včera, dnes a zítra

Tradice dobrovolné pomoci byla v někdejších komunistických zemích zpřetrhána a ve srovnání s ostatními zeměmi máme proto odlišnou zkušenost v pohledu na post dobrovolníka. V minulosti totiž nebyl obecně dobře vnímán, protože během uplynulého režimu bylo dobrovolnictví vlastně povinné a zahrnovalo značný počet lidí, od nichž se vyžadoval velký kus práce. „Nám se ale v tomto ohledu daří se od minulosti odstřihnout a post dobrovolníka už má dobrý zvuk,“ říká Tomáš Mirovský, který má v ČOV na starosti právě dobrovolníky: „Český olympijský výbor už řadu let spolupracuje s desítkami dobrovolníků a jsme rádi, že je práce s námi baví. Bez nich bychom se během Evropského týdne sportu neobešli, vždyť jde o několik stovek akcí po celé republice.“

Sami dobrovolníci potvrzují, že díky svým aktivitám navazují nové kontakty.Člověk má možnost podívat se tam, kam se běžná veřejnost nedostane. Můžu pomáhat s organizací akcí, kde se setkávám s vrcholovými sportovci. A navíc potkávám fajn lidi, kteří mají podobné zájmy jako já,“ říká Martin Maur, který pro ČOV začal jako dobrovolník pracovat před více než osmi lety a dnes se v pozici produktového manažera podílí na organizaci Evropského týdne sportu. S ním souhlasí také Petr Mahel: „Pomáhal jsem při všech Olympijských parcích, festivalech anebo při Valném shromáždění Evropských olympijských výborů. Pokaždé potkám v úžasné atmosféře skvělé lidi.“

Anketa mezi národními olympijskými výbory

Obejde se sport bez dobrovolníků?

Belgie

NE (zejména by nefungoval sport na základní úrovni.)

Finsko

NE

Slovensko

NE

Portugalsko

NE

Německo

Převážně NE, bez dobrovolníků by neexistoval ani se dál nerozvíjel sport jako neziskový sektor.

Hýbeme se méně

Dle již zmíněného Eurobarometru v celé Evropě – a bohužel Česká republika není výjimkou – klesá u obyvatel čas strávený cvičením nebo sportováním. Dokonce celých 41 % dotazovaných Čechů uvedlo, že nesportují vůbec! Stejně tak méně „táhnou“ aktivity jako práce na zahradě nebo třeba dojíždění na kole. „Současná civilizace nám ve srovnání s minulostí nabízí život v blahobytu a bezpečí. Náš organismus si na to zvykl a ztratil svou psychickou a tělesnou odolnost, kterou potřeboval v době nebezpečí nebo v době, kdy musel žít ve větším souladu s přírodou bez výraznější pomoci medicíny,“ vysvětluje profesor Pavel Kolář, který byl hybatelem myšlenky vzniku osvětové kampaně Silnější pro život. Jejími základními pilíři jsou pohyb, otužování, optimismus, vztahy a odpočinek. „A dodejme, že důležitou roli hraje také dobrovolnost, protože do pohybu nás v dospělosti už většinou nikdo nenutí,“ dodává Petr Graclík s tím, že v rámci Evropského týdne sportu si každý může vybrat takovou aktivitu, která ho baví nejvíc. V rámci Odznaku všestrannosti je navíc vyhlášena soutěž o sportovní hodinky Garmin a trička #BEACTIVE.

#BEACTIVE Evropský týden ve sportu v ČR je iniciativou Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě. Nejen od 23. do 30. září 2020 proběhne již šestý ročník, výčet sportovních akcí pro veřejnost anebo přehled náborů do sportovních klubů shrnuje kalendář Sportu v okolí.

Vybrané akce:

·Odznak všestrannosti pro veřejnost - Jedinečná možnost srovnání sportovních výkonů napříč generacemi. Můžete si vybrat část disciplín nebo absolvovat všechny. Stačí se registrovat online, zapsat minimálně jeden výsledek a systém následně vaše výkony vyhodnotí. Součástí je také soutěž o dva tisíce triček #BEACTIVE a pět hodinek Garmin.

·Sokol Spolu v pohybu - Týden akcí v sokolských jednotách, které veřejnosti představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Sportovní akce, jako otevřené cvičební hodiny, závody a turnaje jsou určené především rodinám. Na mnoha místech je možné si otestovat fyzickou kondici.

·Plavecká soutěž měst – Reprezentujte své rodné město nebo to, v němž bydlíte. Ve středu 30. září se můžete zúčastnit celorepublikové soutěže. Stačí v bazénech, které jsou do projektu zapojené, uplavat na čas 100 metrů libovolným způsobem. Časy a body se sčítají a jsou rozděleny do více kategorií dle velikosti města. Více informací najdete ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner