​Evropský týden sportu: Jak být pravidelně v pohybu?

Jak najít v nabitém dni půl hodiny na aktivní pohyb? Většina Čechů s tím bojuje. Statistiky Eurobarometr, které každé čtyři roky zpracovává Evropská komise, poukázaly na pokles pohybové aktivity v Česku napříč všemi věkovými kategorii. Nejvýraznější je snížení u lidí ve věku od 15 do 30 let. Hlavními důvody k nesportování je pro většinu nedostatek času a motivace k pohybu.

Evropský týden sportu, jehož pátý ročník se koná 23. - 30. září po celém Česku, má za cíl ukázat široké veřejnosti, proč je důležité najít si na pohyb alespoň 30 minut denně. My pro vás spolu s ambasadory Denisou a Adamem Helceletovými máme tipy, jak zařadit pohybovou aktivitu jako přirozenou součást každého dne. Vyzkoušejte během Evropského týdne sportu každý pracovní den jednu z nich a o víkendu vyrazte na sportovní akci s označením #BeActive.

1. Kdykoli máte možnost jít po schodech, udělejte to

Chůze je pro člověka ten nejpřirozenější pohyb. Ta do schodů je ještě prospěšnější – posiluje a tvaruje hýžďové a stehenní svaly. Důležité je si vypěstovat návyk a nepolevovat. Uvidíte, že po dvou týdnech vyběhnete do schodů jako nic. Vyměňte výtah či eskalátory za chůzi do schodů a zlepšete své zdraví tou nejpřirozenější cestou.

2. Vystupte o zastávku dříve nebo nastupte později

Ujel vám autobus a na další musíte čekat více než 10 minut? Nečekejte na zastávce a využijte získaný čas na aktivitu. Na další zastávku můžete rychlou chůzí často dojít a čekání si tak zkrátit na minimum. Pokud jste autobus či jiný dopravní prostředek chytili včas, vystupte o zastávku dříve a do cílové zastávky dojděte po svých. Uvidíte, že i krátká procházka vás po ránu příjemně nastartuje.

3. Do práce na kole místo v nekonečné koloně

Zkoušeli jste najít trasu do práce na kole? Pokud dojíždíte převážně skrz jedno město, stojí za to dát kolu ráno šanci. Místo usínání v dlouhých kolonách se po pár šlápnutích rychle probudíte a do práce přijedete nabití endorfiny.

4. Bavte se pohybem i doma

V dnešní době trávíme spoustu času na mobilních telefonech. A i to se dá využít. Až se příště budete chystat brouzdat po sociálních sítích nebo přečíst nejnovější zprávy, místo sezení na pohovce se opřete zády o stěnu a kolena pokrčte do pravého úhle. Vyzkoušet můžete i vzpor na rukách nebo sedy lehy. Čas strávený na internetu pak bude přeci jen zaslouženější. Víte, že i při obyčejném domácím úklidu se občas zapotíte jako při lehkém cvičení?

5. Na kávu s kamarády aktivně

Scházíte se s přáteli často na povídání u stolu? Vezměte nápoj na cestu a navrhněte „povídací procházku“. Pouhá půl hodina uteče jako nic a ještě stihnete probrat vše, co jste chtěli.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner