​Fyzioterapie u dětí – jak sportovat zdravě a bezbolestně

Obecně převládá názor, že pokud se děti chtějí stát profesionálními hokejisty, tenisty či fotbalisty, je potřeba začít s daným sportem již v útlém věku. Všeobecná pohybová příprava jde v posledních letech stranou, a ještě před nástupem do školních lavic řada dětí usilovně pracuje na tenisovém podání nebo práci s hokejkou. Vlivem rané specializace ovšem může dojít k zatížení pouze určité svalové partie, tělo dítěte se nevyvíjí symetricky a vznikají nesprávné pohybové návyky.

Zdroj: ČOV

Proč k fyzioterapeutovi?

Většinu rodičů by pravděpodobně nenapadlo kvůli zdánlivě zdravému dítěti vyhledat pomoc fyzioterapeuta. Jenže fyzioterapie není potřeba pouze pro řešení závažných problémů. Jak ukazuje projekt Sport-Mentor, který nabízí řadu vzdělávacích kurzů nejen pro rodiče sportujících dětí, právě jednostranně zaměřená intenzivní fyzická zátěž může u dětí způsobit vývojové problémy nebo vést k zbytečným zraněním.

Všestrannost se vyplácí

Těmto problémům lze předcházet včasnou konzultací s fyzioterapeutem, který je mnohdy součástí sportovních oddílů a měl by dohlížet na celkový fyzický vývoj dětí či případné zařazení kompenzačních cvičení. Právě do kompenzačních aktivit se ale mohou snadno zapojit i rodiče. Jak říká David Vrbický, vedoucí fyzioterapeut ÚVN v Praze a zároveň fyzioterapeut Českého olympijského týmu, kompenzační cvičení by měla rozvíjet svalové skupiny těla, které dítě běžně nezapojuje. A hlavně by ho měla bavit. Může se jednat i o rodinné aktivity jako cyklistika, lezení po skalách nebo plavání.

Řešení nejčastějších problémů

Fyzioterapie se u sportujících dětí věnuje mnoha zcela běžným problémům pohybového aparátu, mezi které patří třeba plochá noha a s ní související obtíže s klouby dolní končetiny. Těm jde předcházet konkrétními cviky nebo také tejpováním, které pomáhá s vytvořením klenby chodidla a zároveň snižuje bolest kloubů či svalů.

Rodič fyzioterapeutem

Kdy je potřeba návštěva odborníka, a naopak kdy jeho úlohu může zastat rodič sám? Pokud se rodiče rozhodnou přivést děti ke sportu a chtějí se aktivně podílet na sportovní „kariéře“ svého potomka, mohou jim projekty jako Sport-Mentor otevřít nespočet možností. V rámci kurzu fyzioterapie si zde mohou osvojit základní podoby strečinku, který dětem i rodičům slouží k udržení svalů v optimálním napětí a zároveň rozvíjí kloubní pohyblivost. Kromě protahování mohou rodiče u sebe i potomků uplatnit řadu cviků sloužících jako prevence proti bolesti zad či krční páteře, která trápí děti i dospělé.

Více najdete na webu SportMentor.cz,

Karolína Rýdlová

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner