​​Golf a plavání. Kolik stojí sportování dětí?

Motivují vás sportovní příběhy olympioniček Kláry Spilkové a Simony Baumrtové? V dalším díle našeho seriálu o finanční náročnosti jednotlivých sportů jsme se zaměřili na golf a plavání.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Golf

Pokud máte ve své blízkosti golfové hřiště s dobrými trenéry, zajděte tam i s dětmi. A ty tam s velkou pravděpodobností zůstanou. Golf je sport, při kterém dochází k neustálému pokroku a zlepšování se. A to děti baví. Co na to ale váš rodinný rozpočet?

Začátečnický dětský startovací set v podobě sady pěti holí a bagu bude stát kolem 5000 Kč. Sety se kupují podle výšky dětí, kdy například věk 10 let odpovídá přibližně 144 centimetrům. Pětiletým dětem pak bude stačit set se třemi holemi, ten pořídíte levněji než za 3000 Kč. Každopádně se vyplatí sledovat akce prodejců, ti často vybavení vyprodávají se značnými slevami. Kromě starter setu budete muset koupit také golfovou obuv, která má kvůli pohybu po trávníku odlišnou podrážku - vyjde na cca 1500 Kč. Důležitou položkou bude jednorázový poplatek za členství v klubu (dle konkrétního klubu, ale obvykle 2000-3000 Kč), oddílový příspěvek opět ve výši 2000-3000 Kč a další tisícikoruny spolkne samotný trénink. Ten by se měl pohybovat okolo 5000 Kč za sezonu, v případě individuálních tréninků je běžná taxa 800-1500 Kč za 50 minut.

Co se týče časové náročnosti, u dětí je nejčastější jedna tréninková hodina týdně. K té je třeba v případě zájmu připočíst víkendové turnaje a individuální přípravu.

„Pro děti nejsou golfové začátky nic těžkého. Každému jde samozřejmě něco jiného. Někdo je silovější typ a umí dobře odpalovat, jiný je hubenější a menší, a tak má odpaly horší, zato mu třeba jde lépe patování a do jamky dostane míček snadněji,“ vysvětluje oblibu golfu u nejmenších Martin Bešta, prezident Golf Clubu Erpet Praha.

Plavání

Pokud nejde o vrcholový sport, je plavání jedním z nejzdravějších sportů vůbec. Další výhodou jsou finanční náklady, které patří mezi ty nižší.

Plavky, koupací čepice, plavecké brýle, boty k bazénu, župan a ručník – to je kompletní vybavení, které je potřeba pořídit. K tomu je ale třeba připočítat oddílové příspěvky, jde o 1000-2000 Kč na půl roku, účast na závodech stojí obvykle kolem 1000 Kč za rok a soustředění vyjdou přibližně na 2500 Kč za rok.

Trochu složitější je to však s tím časem. Přípravka míří do bazénu jednou v týdnu na hodinu, mladší žáci už trénují dvakrát po hodině a půl a starší žáci třikrát týdně po dvou hodinách. K plavání navíc patří soustředění, to znamená jednou, ale i dvakrát ročně sedm až deset dní.

„Osobně jsem přítel všestrannosti. S úzkou specializací na plavání bych doporučoval začít až v pozdějším školním věku, klidně v deseti či dvanácti letech,“ radí trenér I. třídy a bývalý několikanásobný mistr republiky Jan Novák.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner