​I na běžkách se dá hrát. Usnadněte dětem jejich začátky

Sjezdovky jsou základ, běžky nadstavba. Možná se vám to zdá nelogické, ale pro malé děti je výuka běhu na lyžích mnohem obtížnější.

Říká se, že Češi mají běžkování v krvi. Pokud chcete tuhle národní tradici potvrdit i u svých dětí, je dobré pamatovat na několik základních věcí. A hlavně si uvědomit, že právě běžky neuspěcháte.

Kdy začít? Klidně už ve třech letech, ale smiřte se s tím, že reálně až do šesti let věku to nebude mít s běžkováním mnoho společného. Půjde v lepším případě jen o popocházení, děti nejsou schopné napodobit techniku a na běžkách se sklouznout. Na sjezdovkách mají výhodu v tom, že v pevných lyžácích se jim snadněji drží rovnováha a že pohyb z mírného kopce je velmi zábavný a ne zase tak fyzicky náročný.

Děti budou padat. Vlastně hodně padat. A v každém případě zapomeňte na bruslení, soustřeďte se jen na klasiku, při které si děti budou pomáhat kratšími hůlkami. Nějakou dobu to moc jezdit nebude, ale právě v ten moment nastupuje vaše kreativita. Zatímco na sjezdovkách máte za úkol udržet dítě na lyžích, u běžkování je třeba zapojit fantazii už kvůli samotnému pohybu. Co jim třeba vyšlápnout stopu jako uzavřenou dráhu a pak děti povzbuzovat při jejich snaze o absolvování celého okruhu? Nebo nechat naopak vyšlápnutí stopy na dětech a věnovat se hře, jak dlouhou stopu jsou schopni "vydupat"? Rychlost jejich výkonnostního postupu sice bude záviset na jejich zaujetí, limitem však stále budou především fyzické schopnosti a pohybová koordinace dané věkem.

Co se týče vybavení, maximálně si zjednodušte život. Lyže by měly odpovídat výšce dítěte, hůlky by naopak měly být o cca dvacet centimetrů kratší, takže snadno vystačíte s těmi, které používáte na sjezdovkách. Při volbě materiálu budete vybírat i v dětských sadách mezi kompozitem, ale volte raději materiály, které vydrží i hodně nešetrné zacházení.

Nespěchejte. České hory jsou sice doslova prošpikovány běžkařskými trasami, ale vy si s dětmi bohatě vystačíte se zasněženou loukou.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner