​I v zimě se dá skvěle jezdit na kole. Co radí jeden z nejúspěšnějších Čechů?

Ani sníh či teploty kolem nuly nejsou důvod k tomu, abyste svoje kolo nechali zahálet na balkoně nebo ve sklepě. „I zimní jízda má svoje kouzlo. Když vyrazíte na horském kole do krásného prašanu, můžete si užít skvělé traily,“ říká elitní český cyklista Roman Kreuziger. Pokud se chystáte na zimní projížďku, budou se vám hodit jeho cenná doporučení.

Zdroj: Getty Images

Ruku na srdce, snad pro každého je jízda na kole daleko slastnější v teplejších měsících. Nemusíte se tolik oblékat, nesviští kolem vás studený vzduch a nebojíte se, že kolo uklouzne na ledu. „Zimní jízda není tolik příjemná jako letní, ale myslím, že i tak se toho dá využít,“ vykládá Kreuziger. „Pokud je sucho a slunečný den, lze jezdit na silničním kole. Nicméně gravelové nebo horské kolo v lese je příjemnější, člověk se mnohem víc zahřeje.“

V zimě platí totéž, co v ostatních ročních obdobích: na kolo sedejte jen v případě, že je perfektně připravené. „To znamená namazané, správně nafouklé a nezapomeňte na světýlko,“ radí Kreuziger.

Při přípravě před jízdou si dobře rozmyslete i oblečení. V chladnějším období roku je to tak trochu alchymie: při šlapání do pedálů vám nesmí být ani zima, ani horko. Prostě tak akorát. „V dnešní době je to o více vrstvách slabšího a funkčního oblečení. K tomu dres, který odvádí pot, aby člověk zůstal suchý,“ popisuje Kreuziger. „Oblečení by taky mělo být hodně viditelné, takže spíš světlé barvy a určitě i reflexní prvky.“

Vyhněte se autům

Taky si říkáte, jestli vůbec má cenu vyrážet na kolo, když je na cestě sníh nebo ledovka? „Pokud je ledovka, je lepší zůstat doma na trenažéru,“ odpovídá Kreuziger. U sněhu už to tak jednoznačné není: „Musíme být ohleduplní k řidičům, takže když na silnici bojují se sněhem a ledem, neměli by tam být cyklisté. Je lepší se schovat na horském kole do lesa, kde je to pro cyklisty mnohem bezpečnější. Taky se tam víc zahřejete a víc vás to baví.“

Pokud máte v zimě dilema mezi kratšími trasami na provětrání a delšími štrekami, nejste sami. Univerzální řešení ovšem neexistuje, je to čistě individuální věc. „Někdo má rád zimu a je schopný v ní jezdit dlouho. Ale já vždycky říkám, že pokud je venku pod nulou, mělo by se jezdit do dvou, maximálně tří hodin,“ tvrdí Kreuziger.

„Po návratu do tepla si můžete dát stabilizační cvičení, protože v zimě na kole dostává zabrat dýchání či srdce,“ doporučuje Kreuziger. Sám v zimě na kolo vyráží často. „Třeba kolem domovské Plzně nebo rovnou do teplých krajů, například na Kanáry. Hezky mi to tam utíká a jízda mě baví.“

Tak šťastnou cestu!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner