​Jak dětem neznechutit první lyžování? Základem je nespěchat

Lyžařská sezona je tady, což pro mnohé rodiče znamená nelehkou výzvu vyrazit s dětmi poprvé na lyže. I kdybyste jednou chtěli mít doma závodníka, není radno tlačit na pilu a s první výpravou na sjezdovku se příliš unáhlit. Kdy a jak je tedy ideální s lyžemi začít?

Kdy prvně obout lyžičky?

Na první lyžování opravdu není nutné spěchat. Jako ideální se označuje věk čtyři až pět let. Spousta dětí ovšem na horách prakticky vyrůstá a naučí se lyžovat ještě dřív. Hlavní je na děti příliš netlačit, nekřičet a nechat je postupně si na lyže zvykat. Myslete na to, že lyžování by pro děti mělo být především zábavou, aby si k němu samy vybudovaly pozitivní vztah. Užitečné proto může být začít se učit v lyžařských školičkách, kde dětí bude víc, užijí si ve skupině spoustu zábavy a instruktoři budou připraveni na učení dětí hravou formou.

Jak na výběr lyží?

Správně by lyže dětem měly sahat po nos, kupovat jim delší nemá smysl, protože s příliš dlouhými lyžemi se budou zbytečně trápit. Pokud byste proto chtěli ušetřit a nekupovat dětem nové lyže novou sezonu, půjčte jim lyžičky i lyžařské boty v půjčovně. Tam vám navíc s výběrem poradí zkušení odborníci, takže si s výběrem vybavení nebudete muset lámat hlavu. Hůlky nejmenší lyžaři nepotřebují vůbec, naopak jim učení spíš ztěžují. Jezdit s nimi by proto měly děti až od čtvrtého či pátého roku.

Co se zimou a bolestí?

Pamatujte na to, že děti jsou na zimu a mráz obzvlášť velmi citlivé, proto se na ně musíte důkladně připravit. Abyste jim výlety do hor zbytečně neznechutili, nepodceňujte teplé a nepromokavé oblečení a potřebné bezpečnostní doplňky. Bolesti a zimě se vy i děti můžete vyvarovat také pořádnou rozcvičkou. Vyhraďte si 5 až 10 minut a společně se před lyžováním pořádně protáhněte a zahřejte, abyste předešli následné bolesti svalů či kloubů.

Jak si zvyknout na lyže?

Dříve než se vrhnou dolů z prvního kopečku, měly by si děti na lyže trošku zvyknout. Zkuste s nimi proto na lyžích prvně udělat pár krůčků. Pokud se děti s lyžemi sžijí už na rovině, budou na svahu jistější a obratnější.

Spoustu skvělých tipů najdete v našem videu s profesionální lyžařkou Klárou Křížovou.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner