​Jak na sjezdovky bez vleků? Poradí zkušený horský vůdce

Sníh se snesl už i do nížin, ale vleky na horách kvůli pandemii Covid 19 prozatím stojí. Milovníci alpského lyžování nedočkavě vzhlížejí k oblíbeným svahům. Více než kdy jindy tak zřejmě zvolí stále populárnější skialpinismus. A zvládnou ho i děti. „Je nádherný svou blízkostí k původní formě lyžování, kdy bylo nutné se pro každý sjezd vlastními silami vyškrábat nahoru. Pro toho, kdo má rád zimní hory, je asi tou nejkrásnější aktivitou. Nakonec se k ní propracuje velká část „sjezdovkových“ lyžařů,“ říká Karel Kříž, horský a lyžařský vůdce se základnou v rakouském Oetztalu.

Zdroj: Archiv Jan Novotný a Karel Kříž

Vždyť co může být pro lyžaře krásnější než si vyšlápnout svou stopu na vrchol, rozhlédnout se a potom za sebou vykreslit krásnou linku v prašanu. Že jste si ještě na tuhle zimní zábavu netroufli? Nevadí, shrnuli jsme pro vás základní rady odborníka z Mezinárodní unie horských vůdců.

Jak na skialpinismus podle Karla Kříže:

Je skialpinismus vhodná aktivita pro celou rodinu?
Zcela jistě a děti s ní mohou začít poměrně brzy. Jelikož dnes existuje mnoho forem skialpinismu, je teoreticky možné začít ve stejném věku, kdy se poprvé stavějí na lyže. Pochybuju ale, že by to dítě ve 3-4 letech bavilo. Doporučoval bych dobu, kdy jsou děti již poměrně zdatnými lyžaři, bez problémů sjíždí černé sjezdovky a rády se vydávají i na neupravené svahy - 10 let je vhodná doba i s ohledem na lepší možnost sehnat skutečné skialpové vybavení. Nejmenší skialpové boty se vyrábějí na velikost 22,5. Dalším limitem je vypínací síla vázání, děti by měly vážit zhruba 30 kilogramů. Pokud by někdo chtěl začít opravdu brzo, existují adaptační sety do normálního vázání. Na úplné začátky navíc stačí, když si děti rozepnou lyžáky. První skialpové pokusy nepřehánějte, hodinová túra je tak akorát.

Kde jsou v Česku vhodné terény pro takové rodinné výlety?
Se skialpem nebo spíš s jeho fitness formou se dá začít v podstatě na všech českých horách. Vhodné terény jsou více méně shodné s těmi na běžecké lyžovaní. Využít můžete i lyžařské areály. Skialpinista stoupá po sjezdovce nebo vedle ní, a zrovna tak může po sjezdovce nebo vedle ní sjíždět. Hodí se to především pro lyžaře, kteří ještě neovládají jízdu v neupraveném terénu. Je ale třeba zjistit, zda provozovatel areálu tuto formu pohybu na lyžích podporuje, toleruje a nebo jestli ji dokonce nezakazuje. Mimo sjezdovky můžete s dětmi vyzkoušet mírně skloněné horské louky.

Je dobré mít v začátcích s sebou zkušeného skialpinistu, nebo to zvládnou i průměrní lyžaři?
Pro úplné začátky v blízkosti lyžařských areálů postačí oslovit lyžařskou školu. Většina z nich je schopna poskytnout instruktora, který ovládá základy skialpu. Ve vyšších horách, zejména v Alpách, doporučuju najmout si horského vůdce UIAGM. Jednak má pro tuto činnost nejvyšší vzdělání, ale především je jeho licence v alpských zemích podmínkou pro poskytovaní této služby.

V čem začátečníci nejčastěji chybují?
Podceňují objektivní nebezpečí hor a někdy přeceňují vlastní schopnosti, i když to je vlastnost individuální. Co vnímám ze svého pohledu freeridoivého guida jako velmi častou chybu začínajících skialpinistů, je malá úrovně lyžařských dovedností pro jízdu ve volném terénu. Skialpinisté se pak na svých túrách často trápí při sjezdu dolů, místo toho, aby si jízdu užili. Přestože se skialpinisté často rekrutují také z horolezců nebo běžeckých lyžařů, kteří se chtějí vyhnout masovému sjíždění v areálech, tak pro výuku techniky lyžovaní se bez vleků neobejdeme. Doporučil bych všem, kteří se skialpem začínají, a nejsou si jisti jízdou v neupraveném terénu, překonat svou nechuť k vlekům a vzít si alespoň na tři dny někoho, kdo ho naučí jezdit mimo sjezdovky. Z jízdy dolů se tak místo trápení stane požitek.

Nemám vybavení. Dá se v Česku běžně půjčit stejně jako vybavení na lyže a snowboard?
Ano, dnes už i v Česku existuje mnoho specializovaných půjčoven skialpového vybavení. Největší pozornost je třeba věnovat výběru dobrých bot. Mezi nejčastější zranění skialpinistů totiž patří puchýře na nohách, které způsobí nevhodné boty a ponožky.

Na co ještě nesmíme při skialpinismu zapomínat?
Na prvním místě musíme zcela jistě myslet na nebezpečí zimních hor, a to především na laviny. V místech, kde jsou lavinové svahy, toho musí skialpinista umět mnohem víc a také musí mít vždy kompletní lavinové vybavení – vyhledávač, sondu, lopatu a ideálně také ABS batoh. Mnohem důležitější ale je vůbec se do laviny nedostat a umět lavinové nebezpečí rozpoznat. Jestliže se chtějí skialpinisté pohybovat v horách bezpečně samostatně, bez horského vůdce, měli by rozhodně absolvovat kvalitní lavinový kurz. Tyto kurzy najdete v nabídce většiny horských vůdců, ale i mnoha lyžařských škol a outdoorových agentur. O skialpinistech jsem psal v množném čísle zcela záměrně, protože v lavinovém terénu by se nikdo neměl pohybovat sám. V případě uvolnění laviny je to totiž právě váš kolega, který má šanci vás z laviny vyprostit včas.

A když se do takových terénů vůbec pouštět nechceme?
Jestliže zůstaneme se skialpinismem v jeho fitness nebo mírné turistické formě a vyhneme se lavinovým terénům (pozor je jich mnoho i v českých horách), nesmíme podcenit především počasí. Znát předpověď a umět se podle ní správně vybavit je nutnost pro zdárný výlet. Mám na mysli zejména vhodné oblečení. Hodí se spíš to, které bychom zvolili na běžky. Skialpinista se zahřeje a zapotí při stoupání do kopce a pak ho čeká sjezd, na který se musí přiobléci.

Platí, že na této úrovni můžeme říct: Skialpnimus = zdravý životní styl?
Určitě ho lze doporučit jako způsob zdravého pohybu na čerstvém vzduchu. Pro tento druh skialpu nepotřebujete zrovna nejvyšší hory. Znám, a vídám, mnoho lidí, kteří po práci v kanceláři rádi skočí do auta a dojedou si k nejbližšímu sněhu. Tam pak nasadí čelovku a vyběhnou na skialpových lyžích, aby si za dvě hodiny nádherně „vyvětrali“ hlavu od běžných starostí a se štiplavým horským vzduchem nabrali novu sílu.

A vy? Co vás na tom nejvíc baví?
To je jednoduché – pohyb v horském terénu mimo davy lidí. I když skialp je už dnes tak populární, že na davy narazíte i na obvyklých túrách. Nicméně Alpy jsou tak veliké, že téměř vždy najdete kopec, na kterém se uvidíte jen se svými parťáky.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner