​​Jak na zápis do sportovního oddílu či kroužku? Hlavně se neukvapte

Sportovní oddíl či kroužek pro vaše děti? Jak vybrat ten správný? A jde to vůbec? Samozřejmě, že jde. Na přípravě však musí zapracovat především rodiče.

Projděme si tři body, které rozhodují, jak spokojené vaše dítě bude a jestli u vybraného sportu vůbec dobrovolně vydrží.

Krok první – nejde o vás

Nejde o vaše sny, přání a ambice. Není fér je promítat do dítěte a upírat mu tak především zábavu, se kterou by si mělo první zkušenosti s organizovaným sportem spojovat. Ano, jste průvodcem jeho života. Proto nabízejte možnosti, ale nevyžadujte jejich naplňování. Zápis do sportovního oddílu by měl být podobný zážitek jako první den ve škole. Prožívejte ho společně, ale nezapomínejte, že už nejde o vás.

Krok druhý – správný výběr

Pokud si nejste jistí, zvolte střední cestu. A tou je v případě sportu jednoznačně všestrannost. Základní pohybové dovednosti budou skvělým startem do všech dalších sportovních odvětví. Nebraňte se Sokolu, stejně tak uvažujte o kroužcích, ve kterých sice nebudou vychovávat vrcholového sportovce, ale budou děti rozhýbávat. I to je skvělý začátek. Pokud máte v okolí některý z oblíbených sportovních festivalů, na kterém se představují všechny místní kluby, neváhejte.

Krok třetí – pozorujte

Možná patříte mezi rodiče, kterým připadá normální pravidelná organizovaná aktivita dětí. A tak už od první třídy základní školy chcete dětem nabídnout sportování i hru na hudební nástroje. Uvědomte si, že pro dítě je obrovský nápor už pravidelná docházka do školky nebo školy. Pozorujte, jak se chová, jestli usíná ve stejný čas, jestli bez problémů vstává. Pokud si nejste jistí, raději uberte, nechte dítěti dostatečný prostor pro odpočinek a rozhodnutí o sportu odložte klidně i o rok.

Během celého září máte ideální možnost vyzkoušet s dítětem více sportů v rámci náborů. Její přehled naleznete v našem Kalendáři akcí nebo si najděte nejbližší kluby ve vašem okolí..

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner