​Jak s dětmi sportovat v sychravém počasí a jak je na to správně obléknout?

Teplé měsíce už jsou dávno za námi, pohyb ale stále potřebujeme. Nenechte se sychravým počasím odradit a vyrazte sportovat na čerstvý vzduch. Stačí se dobře obléct a můžete si s dětmi i v chladnějším období užít spoustu venkovní zábavy. Jakých zásad při tom držet?

Připravte si více vrstev

Říká se: není špatné počasí, pouze špatné oblečení. Jenomže jak se obléct, aby nebyla vám ani dětem zima a zároveň jste se při pohybu příliš nepotili? V první řadě vezměte v potaz, jak intenzivní aktivitě se budete věnovat. Pokud se chystáte na pořádný zápřah, počítejte při výběru oblečení s venkovní teplotou o přibližně 7 až 10 vyšší, než ve skutečnosti je.

Abyste se udrželi v suchu a teple, je vhodné si obléknout několik vrstev tenkého oblečení. Sáhněte ideálně po funkčním prádle, naopak se vyhněte neprodyšným materiálům či bavlně, která saje pot a bude vás nebo děti v zimě nepříjemně studit.

Spodní vrstva oblečení musí být upnutá a v podstatě kopírovat vaši kůži, aby z ní mohla odvádět pot. O vaši tepelnou izolaci by se měla postarat druhá, klidně trochu volnější vrstva. Svrchní kousek vás má ochránit před větrem a deštěm, zároveň by ale měl být propustný zevnitř ven, aby se vlhkost vytvářená tělem postupně odvětrávala. Při výběru se v prodejnách neváhejte poradit, abyste vybrali vhodné oblečení přímo pro vaše sportovní vyžití.

Pozor na mráz

Buďte ovšem opatrní, pokud teplota klesne pod bod mrazu. V případě malých školáků je podle pediatrů zvýšená obezřetnost potřeba při překročení hranice minus deseti stupňů Celsia (u předškoláků minus pět stupňů Celsia). Při těchto teplotách byste s dětmi měli omezit sportování i pouhý pobyt venku řádově na desítky minut. Rizikovým faktorem je zároveň mlha, kdy zdraví kromě snížené viditelnosti navíc ohrožuje vyšší vlhkost vzduchu.

I procházka se počítá

Nemusíte se hned pokoušet o vrcholové výkony. Stačí s dětmi pravidelně vyrazit ven a svižnou chůzí zdolat nějakou pěknou trasu, nejlépe přírodou. Delší procházky jsou navíc ideální průpravou třeba pro výlet na běžkách, na které se v zimních měsících můžete s dětmi vypravit. Obyčejnou procházku si navíc můžete zpestřit nějakou hrou, hledat poklad, plnit úkoly anebo občas přidat pár cviků na zahřátí.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner