​Děti potřebují pohyb už odmalička. Jak na to, aby si sport zamilovaly?

Má pozitivní vliv na imunitu, fyzické i duševní zdraví a dodává dětem potřebné sebevědomí i ctižádostivost. Pravidelný pohyb potřebuje každý a čím dříve s ním začneme, tím lépe. Jak začít s pohybem u dětí tak, aby prospíval jejich zdravému vývoji a navíc u něj dlouhodobě vydržely?

Začněte společně

Zdravé pohybové i stravovací návyky je potřeba u dětí rozvíjet už od velmi útlého věku, kdy jsou jejich hlavními a často jedinými vzory právě rodiče. Pokud se budete hýbat společně, „být jako vy“ bude znamenat být také sportovcem. Děti jsou přirozeně živé a rády se hýbou, jděte jim vzorem a vyzkoušejte společně co nejširší nabídku sportů a pohybových aktivit.

Na čerstvém vzduchu

Pravidelný pohyb je stěžejní pro dětskou imunitu, především tedy na čerstvém vzduchu. Zahrajte si míčové hry na zahradě, vyvenčete společně pejska nebo vyrazte s celou rodinnou na kolo. Nabízí se i výlet do lesa, stopovaná nebo honba za pokladem obohacená třeba o nějaké sportovní úkoly. Dětem prospěje nejen čerstvý vzduch, ale také kontakt s přirozeným podkladem. Malé děti se prvně potřebují naučit běhat, ideálně bosy v trávě, aby se u nich vyvinula správné držení těla i klenba nohy.

Zábavně

Nejlepší motivací ke sportu je zábava. Samotný sport by měl děti bavit, k čemuž napomůže dobrý kolektiv a pozitivní motivace rodičů či trenérů. U menších dětí, které ještě neudrží pozornost po delší dobu, volte kratší hry nebo program složený z více různorodých aktivit. Děti se tak nezačnou nudit, a navíc podpoříte jejich všestrannost.

Individuální přístup

Pamatujte na to, že každé dítě je jiné a nemusí ho bavit to samé co jeho sourozence nebo vrstevníky. Pokuste se vyvarovat srovnávání s ostatními, které děti nemotivuje, obvykle spíše naopak mrzí a kazí radost ze sportu jako takového. Pohyb potřebují všechny děti bez ohledu na sportovní nadání, proto na ně netlačte a snažte se společně najít pohybové aktivity, kterou je budou bavit a motivovat.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner