​Mistr světa Jakub Prchal: Posilování je přirozené

Cvičit je třeba s rozumem. Tak zní vzkaz juniorského mistra světa v kulturistice Jakuba Prchala. Pokud natrefíte na dobrého a zodpovědného trenéra, není důvod nepřijít do fitka třeba i s desetiletými dětmi. I když...

Zdroj: Nutrend

Posilování je přirozené, zároveň budí u rodičů obavy. Na kterou stranu se přiklonit? Podle třiadvacetiletého nejlepšího juniorského kulturisty světa Jakuba Prchala je dobré začít i zůstat u té přirozenosti.

Děti a posilovna. Jde to dohromady?

Ale ano. Měly by posilovat s vahou svého těla, k tomu se věnovat třeba gymnastice. Rozhodně by se měly hýbat a tím i rozvíjet svůj metabolismus. Navíc platí, že kdo se nenaučí hýbat už v mládí a pak za mnou přijde v pětadvaceti do posilovny a k tomu má sedavou práci, tak ten má tak špatné držení těla, že neumí ani normálně chodit.

Je ale dění v posilovně pro děti přirozené?

Teď vůbec nebudu řešit kulturistiku. Jakýkoliv sport je pro tělo přirozený. Malé děti by měly co nejvíce lítat někde venku a lézt třeba po stromech. Díky tomu budou mít zdravé množství funkční svalové hmoty. Ale určitě není zdravé přijít v pěti letech do posilovny a začít zvedat činky. To opravdu ne. I tak však lze posilovat, k tomu se zaměřovat i na balanc.

Takže když za vámi přijde desetiletý kluk, má smůlu?

Připravil bych pro něj takové cviky, aby to mělo pozitivní efekt. Ale proč to dělat? Každý věk má svůj vývoj a pokud nechci mít z dítěte do budoucna nějakého super zápasníka, raději bych ho v tomhle věku přihlásil na bojový sport. To je podle mě maximálně vhodné, protože se tam děti naučí využívat sílu středu těla a správně dýchat. Za mě je ideální brazilské jiu-jitsu.


Kdy tedy přichází vhodná doba pro "zvedání železa"?

Kolem patnácti let. Pokud k tomu tedy má člověk vztah. Ale samozřejmě platí, že s dobrým trenérem to jde i v dřívějším věku.

Jak takového dobrého trenéra poznám?

Jako laik nemáte šanci. Musíte dát na reference. Osobně bych třeba nevybral trenéra, který má sice kurz, ale nikdy se žádnému sportu pořádně nevěnoval. Mě začal trénovat v mých čtrnácti letech v Krnově Jarda Mlček, kterému v té době bylo pětapadesát a měl za sebou dvacet let zkušeností, měl vlastní fitko a oddíl. Nebyl důvod mu nevěřit. Není totiž nutné, aby takový trenér ovládal všechny nejnovější výživové trendy a podobně, to je jen bonus. Základem je znalost mechanické práce těla. Musí vědět, co je pro koho vhodné. Nemohu přece malého kluka učit cviky, které mu zatěžují páteř. Mohu mu naordinovat bicepsový zdvih, ale s opěrkou, aby si nekřivil záda. Není možné, aby někdo cvičil a u toho se kroutil, protože ho trenér nenaučil správnou techniku nebo ho naučil nevhodné cviky.

Jakou roli by v tom měli hrát rodiče?

Je vhodné, aby se také zapojili. Aby nejen zakoupili nějakých deset lekcí s trenérem, ale ideálně se i přidali.

Občas se objevují názory, že posilování v brzkém věku ovlivňuje růst kostí...

...znám kluky, co začali cvičit v jedenácti a růst kostí jim to neomezilo. Tahle věc není pravdivá. Pokud se cvičí správně, zvyšuje se jak hladina testosteronu, tak růstového hormonu. Vždyť je to přece přirozené. Kdybychom žili v pralese, také začnou kluci v určitém věku zkoušet, jak těžkou kládu zvednou a budou se předhánět. Tohle je přirozené a zdravé.

A finanční náročnost posilování a případně i kulturistiky?

Ta není vysoká, základem je permanentka do fitka. V tomhle věku nejsou třeba ani suplementy, dětem bohatě stačí pestrá strava, není důvod dokupovat něco dalšího. To je až pro ty, kterým jde v pozdějším věku o soutěžní kariéru a výsledky.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner