​​Kam s dětmi o prázdninách? Na kole po Ralsku nebo pěšky po České Kanadě

Konec školního roku pomalu klepe na dveře. Na řadě jsou dva měsíce volna, ve kterých vaše děti můžou dělat ledacos, samozřejmě i sportovat. Jestli léto něčím opravdu disponuje, pak je to široká paleta sportovních aktivit, které lze vykonávat. Plavání, běhání, jízda na kole, in-line bruslení, pěší turistika, míčové hry, badminton a ve výčtu bychom mohli pokračovat. Kterému z nich a kde se budete věnovat se svými ratolestmi vy?

Cyklistika

„Tati a jak je dlouhý ten kopec?“ Jako rodič jste tuhle či obdobnou otázku patrně už párkrát slyšeli.

A lživá odpověď na ni mohla způsobit, že se vaše dítě po určitou dobu kolu vyhýbalo obloukem.

Vezměte to za jiný konec. Nelámejte děti do tras hodných závodníků Tour de France. Ukažte jim cyklistiku jako zábavný sport, při kterém poznají nová místa nebo i lidi. Nemá-li vaše ratolest sourozence, vyrazte s jeho kamarádem nebo kamarádkou. Malý cyklista „parťák“ se na výletě neztratí.

Rozhodně nezapomeňte na odpovídající vybavení. Samozřejmostí je helma, ochranné cyklistické rukavice, dobře seřízené kolo. V horkých letních dnech pak také dostatek tekutin či opalovací krém.

Kam vyrazit, ptáte se? Vhodný terén pro začínající malé cyklisty představuje Třeboňsko. Rovinatý terén kolem rybníků děti bez problémů zvládnou. Jízdu na kole navíc můžou zkombinovat se svlažením ve vodě.

Další vhodnou cyklo lokalitou je i Ralsko. Nenáročné vyasfaltované cyklostezky sednou i začínajícím. Možnost koupele je i zde, a sice v Hamerském rybníku. Cyklovýlet můžete spojit i s pěším výšlapem na Bezděz nebo zříceninu hradu Ralsko.

Určitě se vám hodí i naše rady ohledně pořízení kola a motivace dětí k cyklistice. Podívejte se proto na náš seriál Škola kola.

Škola kola:1. díl - Jak vybrat dětské kolo

Škola kola: 2. díl – Jak správně šlapat

Škola kola: 3. díl - Jak děti naučit jezdit bezpečně

Škola kola: 4. díl - Jak správně brzdit a řadit


Plavání

Kdy jindy si užít venkovního koupání než právě v létě. Ne všechna místa jsou ale ke koupání dětí vhodná. Nejmenším rozhodně nebudou svědčit rychle se svažující břehy nebo neznámá místa.

Jako vhodné se naopak jeví městská koupaliště. Ta ve většině případů nabízejí průhlednou vodu, řadu atrakcí a v neposlední řadě odborný dohled nad plavci i neplavci či stánky s občerstvením.

Pokud raději upřednostňujete klidnější místa s menším počtem návštěvníků, vydejte se k přírodním koupalištím. Mezi oblíbené nádrže tohoto typu u nás patří jezero Lhota ve Středočeském kraji, rybník Mydlák v jižních Čechách či Velký rybník poblíž Karlových Varů.

Na rozdíl od bazénů byste však u přírodních koupališť měli sledovat kvalitu vody. Ta se zpravidla ve druhé polovině léta prudce zhoršuje. Odpověď na to, zda právě to „vaše koupaliště“ je ještě k návštěvě vhodné, vám dá krajská hygienická stanice.

Ne všechna přírodní koupaliště jsou ale sledována. V takových je koupání na vlastní nebezpečí.


Turistika

Na závěr se vrátíme k tomu nejpřirozenějšímu pohybu ze všech, kterou je chůze. Výletovat můžete prakticky kdekoliv v přírodě v okolí vašeho bydliště. Vyjet si za túrou ale můžete i kousek dál...

Dlouhodobě oblíbenými turistickými destinacemi jsou například Jizerské hory, Šumava či malebné prostředí České Kanady. Potěší vás i Český ráj nebo jižní Morava (Lednice, Pálava, Mušov), kde jako dospělí nepochybně uvítáte možnost degustace tamějších vín.

Zastoupit vás jako rodiče v tomto případě ale může i vhodný tábor, na kterém děti podnikají nejen pěší výlety a co se pohybu týče rozhodně nezahálí.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner