​Když jsou obři smutní! Porážky se nevyhýbají ani šampionům

Se svěšenou hlavou ho často neuvidíte. „Je pro mě těžké něco říkat, moc jsem si přál vybojovat medaili, ale bohužel se to nepovedlo,“ smutnil judista Lukáš Krpálek po mistrovství Evropy. V Praze na olympijského šampiona z Ria cenný kov nezbyl. „Ale zároveň je to pro mě motivace o to víc pracovat a připravit se na olympiádu v Tokiu.“

Zdroj: archiv Lukáš Krpálek

Svou daň si podle trenéra Petra Laciny vybral výpadek kvůli nemoci a oproti předchozím sezonám i horší tréninkové podmínky. „Aby ho za den čtyřikrát hodili na wazari, to nepamatuju. Chyběla mu vypranost.“

Jak moc vám odložení olympijských her nabouralo čtyřletý přípravný cyklus?
Když se kolotoč zastavil, právě vrcholila dvouletá olympijská kvalifikace a chyběly dva měsíce do pražského mistrovství Evropy. Byli jsme nastavení a namotivovaní, že to sfoukneme a dáme si pauzu, než začne nový cyklus.

Museli jste hodně upravit tréninkové plány?
Olympijská kvalifikace judistů je velice dlouhá a náročná záležitost, proto jsme covid krizi využili nejdříve k odpočinku. Poté jsme se věnovali kondiční přípravě, individuální technice, ale také doplňkovým sportům. Hráli jsme hlavně beach volejbal, fotbal a nohejbal.

Přijmout a připravit se

Vnímáte to i tak, že jste získali rok navíc na vyladění dalších detailů či nabrání sil?
Úplně se nám rok navíc k ničemu nehodí. Spíše jsou to komplikace. Někteří závodníci měli do olympiády přerušená studia, jiní si podali přihlášky s tím, že začnou studovat po ní.

Byla vůbec možnost zrealizovat kvalitní závodní přípravu na evropský šampionát?
V létě jsme absolvovali sérii kempů, jejichž obsahem byla zápasová příprava a také několik přípravných turnajů. Vše ve spolupráci se slovenskými a polskými judisty, takže to byl na danou situaci velice kvalitní trénink. To jsem byl hodně spokojený.

Jak se vám dařilo udržovat sportovce motivovaného v době, kdy se posune vrchol jeho kariéry o rok, a navíc je to se závody bída? Musíte být ještě větším psychologem než jindy? Je to i na vás větší nápor?
Odsun her je samozřejmě nepříjemná záležitost, ale nezbývalo či nezbývá, než skutečnost přijmout a připravit se na rok 2021.

Sehrál v tom svou roli i přesun termínu mistrovství Evropy v Praze?
Měli jsme výhodu, že se květnové domácí mistrovství Evropy přesunulo na listopad, takže jsme museli být stále ve střehu a připravení. Nemohli jsme si dovolit, cokoliv vypustit a pak se vymlouvat, že vše bylo nejisté.

Přesto: zaregistroval jste u svých svěřenců pokles v soustředěnosti či nedostatek motivace?
Pravda, občas měli někteří závodníci slabší chvilky. Příliš řešili, zda budou nebo nebudou podzimní turnaje olympijské kvalifikace nebo mistrovství Evropy, ale to jsme si jednoduše vyříkali a byli zpátky. Dokud akce nejsou oficiálně zrušeny, musíme makat, tomu všichni rozumí.

Autor: Karolína Rýdlová

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner