​Když sport mění osudy aneb z Nemotorného dlouhána sebevědomým skifařem

Chodil do čtvrté třídy, byl neohrabaný a se sporty se zrovna nekamarádil. Dnes dvanáctiletý Jonáš Kubíček však v té době objevil Sazka Olympijský víceboj a věci nabraly jiný směr. „Při testování dopadl vyloženě špatně. Rok nato už si ale vedl hned v několika disciplínách výborně,“ popisuje jeho matka Tereza Tietze.

Jonáš nakonec dal na doporučení týmu Sazka olympijského víceboje, vydal se do loděnice a veslování si oblíbil. Navíc získal dovednost, kterou využije v každodenním životě.

Obrovský pokrok

„Nebýval sportovní dítě. Vždycky byl takový vytáhlý a neohrabaný. Sporty mu moc nešly,“ vzpomíná ještě Tietze v Olympijském magazínu České televize. „V testování Sazka olympijského víceboje mu ale vyšlo, že je silový typ a byly mu doporučeny sporty jako veslování nebo kanoistika.“

Do veslování se však Jonáš zprvu příliš nehrnul „Moc se mi nechtělo, protože to tehdy pro mě znamenalo, že bych musel ukončit jiný kroužek, kde už jsem měl hodně kamarádů. Stejně jsem to nakonec šel zkusit a po několika trénincích mě začalo veslování bavit. Navíc jsem si našel nové kamarády,“ líčí Kubíček.

Od začátku vede Jonáše ve veslařském oddílu SK Hamr trenérka Alice Pachmanová. „Jonášovi to prospělo zcela určitě, protože rychle vyrostl. A každý kluk, který takhle rychle vyroste, neví, co má s těmi končetinami dělat,“ vysvětluje Pachmanová. „Motorika byla poměrně složitá zvládnout, nicméně naučil se skif ovládat a naučil se ho ovládat celkem schopně. Udělal obrovský pokrok.“

Kromě fyzické kondice a pořádné dávky pohybových dovedností však veslování přineslo Jonášovi cosi navíc. Ruku v ruce s fyzičkou šla totiž také psychická odolnost. „Už se tolik nebojím lidí!“ říká. Správně zvolený sport tak mladému chlapci pomohl na mnoha úrovních.

Líbí se vám veslování? Najděte si svůj klub ve svém okolí!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner