​Kolik pohybu děti potřebují? Hlídejte hlavně jejich volno

Prázdniny skončily a děti jsou zpátky ve škole. A potom vyrazí domů psát úkoly nebo si sednout k počítači či televizi. I ve školním roce platí, že by rodiče neměli zapomínat na pravidelný pohyb svých ratolestí. Jeho výhody? Může být klidně zadarmo a dětem prospěje hned z několika důvodů.

Běhání, výlety na kole, plavání a spousta dalších aktivit. Červenec a srpen bývá pro děti požehnaný, po deseti měsících ve škole si užívají příjemnou letní svobodu. Ale co pak? Dobrou zprávou je, že pravidelný pohybový režim se dá v pohodě dodržovat i během školního roku. Jen se musí chtít.

Každý jsme jiný a taky potřeba pohybu je individuální, což platí i o dětech. Některé kmitají venku celé odpoledne a jsou smutné, když musí skončit a jít domů na večeři, s dalšími cloumá vztek, když musí jít s rodiči na víkendovou procházku. Pohyb je ale důležitý z psychického i fyzického hlediska a též jako prevence obezity, kterou trpí čím dál víc dětí.

Zpátky k přirozenosti

Doporučení Světové zdravotnické organizace zní jasně: děti a adolescenti od 5 do 17 let by se měly hýbat alespoň hodinu denně. Důležitý detail: zmíněná hodina nemusí být v kuse. Zvlášť u mladších dětí se doporučuje pohybové aktivity rozdělit na kratší bloky. A pamatujte, že dítě by nemělo nic dělat z donucení, pohyb ho musí bavit.

Ve škole je čas na sportování celkem daný, na základkách bývají dvě hodiny tělocviku týdně a diskutuje se o přidání třetí. Ale co odpoledne? Ideální je návrat ke klasice, která byla typická ještě pro generaci Husákových dětí, ale u těch dnešních ji vídáme čím dál méně: míčové hry, lezení po stromech, běhání s kamarády kolem domu… Pro starší děti jsou vhodné pravidelné sportovní kroužky.

Kouzlo endorfinů

Pohybová aktivita způsobuje vyplavování endorfinu čili hormonu štěstí. Pokud je pohyb přiměřený, zábavný a odpovídá kondici daného jednotlivce, tělo je spokojené, stres rychle ustupuje a nálada se mění k lepšímu. Platí to pro dospělé i pro děti, při dlouhých covidových lockdownech trpěli všichni bez rozdílu věku.

Zato při dlouhodobém nedostatku pohybu a sedavém způsobu života, který je pro naši dobu typický, tělo trpí. Začíná to třeba nenápadnými bolestmi hlavy nebo zad, které se postupně zvětšují. „Dlouhodobá nečinnost může vést až ke svalové dysbalanci, bolestem krční páteře i nárůstu rizika zranění při rekreačním sportování,“ varuje fyzioterapeut David Vrbický z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Mámo, táto, sportujete?

Svoje děti můžete inspirovat vy sami. Když bude pravidelný pohyb důležitou součástí vašeho života, vaši potomci vás budou chtít napodobovat a sport se jim snáz dostane pod kůži. Pak nebudou mít problém udělat ve školní tělocvičně kotoul nebo jednoduchý hod míčem, což jsou pro stále větší část dnešních dětí nepřekonatelné překážky.

I v tomto případě platí čím více, tím lépe, ovšem pozor na extrémy. Pokud budete svoje děti přetěžovat nebo pokud je necháte příliš brzy specializovat na jeden sport, vystavíte je riziku přetížení jedné skupiny tělesných partií nebo dokonce syndromu vyhoření.

Tak hurá na hřiště!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner