​​Kreuziger: Neznechuťte dětem sport soutěžením!

Cyklista Roman Kreuziger načíná svou už třináctou profesionální sezonu a kromě toho, že se věnuje dvěma dcerám a se starší Viktorkou vyráží třeba na sjezdovky nebo na brusle, podílí se na vzniku akademie pro talentované cyklisty.

Zdroj: Alexandr Kliment

Proč jste se pro založení akademie nesoucí vaše jméno rozhodl a jaká je vaše role v ní?

Když jsem byl malý já, dobře se o mě ostatní postarali. Jsme parta lidí z Plzně, něco jsme od cyklistiky dostali a teď je na čase, abychom to začali vracet. Budu mentorem, rádcem. A pokud mi to závodní program dovolí, rád se zúčastním i soustředění. Rád bych vyrazil s mladými i v zimě na běžky, aby věděli, že je třeba pracovat na všestrannosti.

Doporučil byste cyklistiku jako vhodný sport pro děti?

Určitě, jinak bychom nedělali akademii. Spousta lidí možná řekne, že na silnicích je nebezpečno. Ale snažíme se, aby naše děti za sebou měly vždy auto. Děláme maximum, abychom přilákali talenty ke sportu, ale nejen je. Jsem rád za každé sportující dítě, nehledě na sportovní disciplínu. Každopádně mě potěší, když si vedle hokeje i fotbalu vyzkouší děti i cyklistiku. (úsměv)

Jaký je vlastně rozdíl mezi jezděním na kole a cyklistikou?

Cyklistika je něco jiného než víkendová projížďka. V našem sportu se naučíte starat sám o sebe, mít zodpovědnost, morálku, vůli. Závodník musí fungovat za jakéhokoliv počasí, i když je hnusně, zima a prší.

Co vám osobně cyklistika dala a co naopak vzala?

Upřímně si nemůžu stěžovat, že mi něco chybí a něco bych postrádal. Neběhal jsem po diskotékách, ale to mi fakt neschází. Cyklistika mi dala samostatnost, naučila mě pracovat s lidmi, organizovat si život.

Vychováváte své dvě dcery k lásce ke sportu? A měl byste tip pro ostatní rodiče, jak postupovat, aby dětem sport neznechutili?

Myslím, že tak do patnácti let věku by se měl sport provozovat formou hry, zábavy. Aby děti neznechutilo soutěžení, takové to neustálé: „musíš vyhrát“. Všestrannost, všeobecná průprava. Aby dítě udělalo kotoul, přeskočilo kozu, vyrazilo na běžky i na sjezdovky, umělo kopnout do balónu. A teprve od patnácti let pak tlačit víc na výsledky.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner