​Kuličky jsou sport. Potrénujte s dětmi na turnaje

Co si takhle cvrnknout? Jeden důlek, spousta hliněných nebo skleněných kuliček a máte zábavu na celý víkend. Věděli jste, že hru známou jako cvrnkání kuliček provozovali už ve starověkém Egyptě a Řecku?

Kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva. Potvrzují to archeologické nálezy - například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, které se datují do roku 100 před naším letopočtem. Nejstarší nalezená kulička pak pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před naším letopočtem. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pochází z období mezi 2000 - 1700 let před naším letopočtem.

Tolik informace od těch vůbec nejpovolanějších - od Českého kuličkového svazu. Ano, i cvrnkání kuliček má svůj svaz a své organizované soutěže. Také pro letošní rok je vypsána celá řada turnajů, většina z nich je otevřena i příchozím. Sezona open turnajů sice začíná až v dubnu, ale začněte trénovat už teď o víkendu. Staromilci vyrobí důlek patou a vystačí si s hliněnkami, milovníci pokroku vsadí na duhové skleněnky a umělohmotné "trenažéry", které mohou nahradit důlek třeba i doma na koberci.

Možná vás to chytne tolik, že se vaše jméno objeví i v národním žebříčku a třeba budou vaše ambice ještě vyšší. Každopádně byste měli začít tím, že vysvětlíte pravidla svým dětem a vyrazíte ven s plátěnými pytlíky plnými kuliček.

Nechcete mít otlačená kolena a dohadovat se, čí je která kulička? Pak navštivte kalendář Sportu v okolí, právě tam najdete spoustu tipů jak aktivně strávit nejenom nadcházející víkend.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner