​Léto patří sportu – olympionici s esportovci vás hravě rozhýbou

Letní měsíce jsou ideálním časem pro návrat dětí k pohybu. Doma na zahradě, u vody nebo třeba na letním táboře. Tipy na cviky i výzvy od českých olympioniků a esportovců, kteří spojili síly v projektu Zvedni zadek ze židle, využijete téměř kdekoliv.

V prvním videu se všichni účastníci pod taktovkou olympioniků správně rozcvičili a protáhli. Druhý díl projektu následně ukázal několik cvičení na postřeh a posilování, které udržují v kondici sportovce i profi hráče počítačových her. Nyní ambasadoři přinášejí několik dalších výzev, při kterých děti i dospělí poměří své síly a hravou formou přispějí ke své fyzické zdatnosti.

Zápasnice Adéla Hanzlíčková, které se nyní připravuje na svou olympijskou premiéru v Tokiu, ve videu ukazuje cvičení, které využívá i při svých trénincích. Díky této výzvě si ve dvojici s kamarádem ověříte sílu, stabilitu i postřeh. Oba začněte v kliku na natažených rukou a pokusíte se kamaráda z pozice rozhodit tím, že ho za ruku zatáhnete a povalíte na břicho.

Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda přidal výzvu vycházející z jedné ze svých disciplín, konkrétně z šermu. V ní dvojice soutěžících imituje šermířský souboj, ale nepoužívá kord, pouze jednu roku každého účastníka. Cílem je zvolenou rukou zasáhnout jako první soupeře kamkoli na jeho tělo, vyjma hlavy a předloktí, aby se předešlo úrazu.

Aby sportovci nebyli díky své specializaci ve výhodě, vyzval moderátor projektu youtuber Luboš Kulíšek všechny ambasadory také k soutěži v planku. Pozice planku nebo také prkna, kdy sportovec drží celé tělo v jedné rovině na natažených rukou, posiluje střed těla i paže. V našem videu se přesvědčíte, že vydržet v něm co nejdéle vyžaduje jak fyzickou zdatnost, tak i psychickou odolnost.

Pokud máte na cvičení parťáka můžete ho využít i pro pasivní protahování. Jak ve videu vysvětluje David Svoboda, jeho pointa spočívá v tom, že protahovaný sám nic nedělá a o jeho protažení se stará kamarád z dvojice. Může se jednat například o protažení zadní strany dolních končetin, kdy protahovaný leží a druhý z dvojice mu tahem opatrně přibližuje nohu směrem k hlavě.

Jak výzva Zvedni zadek ze židle společnosti Sazka ukázala, sportovci ani esportovci se bez kvalitní fyzické a mentální přípravy neobejdou. Udržení pozornosti, překonání návalů adrenalinu a vyladění závodní formy si u každého žádají všestrannou přípravu. Inspirujte se i vy našimi sportovci a poskládejte si vlastní rozcvičku a krátké posilování pro každý den. Spolu s ambasadory se přesvědčíte, že k tomu, abyste se cítili lépe, stačí i pár snadných cviků.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner