​Mráz ani vítr vás už nezastaví! Jak se obléknout na běhání v sychravém počasí?

Běhání je jedním ze sportů, který můžete provozovat v každé roční době, stačí se jen správně obléct. Když se letní počasí znenadání promění v sychravý podzim, buďte připraveni. Projděte si naše tipy a věřte, že na chladné počasí vyzrajete.

S přípravou na běh začněte už doma. Kromě výběru vhodného oblečení a obuvi si najděte chvilku také na důkladné protažení a rozcvičku.

Základem jsou vrstvy

Obecně lze říct, že pokud teploty klesnou pod nulu, je dobré mít na sobě tři vrstvy. Spodní, střední a navrch bundu nebo vestu. Úkolem spodní funkční vrstvy je termoregulace. V chladném počasí zahřeje, a navíc odvádí pot z těla do další vrstvy, čímž nás udržuje v suchu. Při nižších teplotách může jako druhá vrstva posloužit funkční mikina, která skutečně zahřeje. Při mírnější počasí si vystačíte pouze s lehkou a nepromokavou bundou nebo vestou, které by vždy měly tvořit svrchní vrstvu, aby vás ochránily před deštěm a větrem.

S postupujícím podzimem je potřeba myslet i na to, že se dříve stmívá a měli bychom proto na sobě vždy mít reflexní prvky, abychom při běhání byli za všech okolností vidět.

Nezapomínejte na hlavu

Před mrazem a větrem nezapomínejte chránit taky hlavu. Nezbytnou součástí zimní běžecké výbavy by proto měla být čelenka nebo tenká čepice. Už v přechodném období není od věci ani nákrčník, kterým lze v případě potřeby částečně zakrýt i obličej.

Pozor, klouže!

V deštivém počasí pamatujte nejen na nepromokavou svrchní vrstvu, ale také na vhodnou obuv. Jakmile začne být mokro, záleží více než v létě na tom, po jakém povrchu převážně běháte. Pokud se rádi vypravíte do přírody a nelámete si hlavu s trochou bláta, zvažte zakoupení trialových bot, které jsou pro kluzký povrch vhodnější než spíše než ty na silnici. Zároveň při nákupu dbejte i na hodnoty nepromokavosti, protože určitě nechcete, aby vás mokré nohy při běhu studily.

Nepodceňujte proto ani volbu ponožek. Zkuste vyšší, klidně i kompresní, ponožky, které zvyšují krevní oběh, působí preventivně proti zranění a v zimě přinášejí přiměřený tepelný komfort.

Nelámejte to přes koleno

V případě skutečně nepříznivého počasí, kdy se vám do cesty postaví mráz, vítr nebo mlha, ale běh radši vynechte. Zacvičte si místo toho pro změnu doma, nebo vyrazte na běžecký pás do posilovny.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner